Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 6 maja 2021 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Przypomnimy emocje, jakie towarzyszyły młodzieży z Opola, Nysy i Częstochowy podczas wielkiej trasy polsko-litewskiej uświetniającej "Urodziny Mistrza Stanisława". Kolejną rocznicę urodzin kompozytora uczcimy ponadto wsłuchując się w pierwsze, dokonane na instrumentach historycznych, nagranie jednoaktowej opery "Flis".

Do słuchania w każdą środę od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: klasyka@radio.opole.pl

Więcej informacji na podstronie Klasyka w Radiu Opole.

Audycja ma też swój profil na Facebooku - zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

21:00 STUDIO REPORTAŻU
To zagrożenie jest już mniejsze, ale ciągle istnieje i nie wolno go lekceważyć. Reportaż Haliny Nabrdalik, "Zardzewiała śmierć", powstał w roku 1999. Autorka pojechała do Mechnicy w gminie Reńska Wieś, bo to tam niewybuchy z czasów II wojny światowej znaleziono podczas melioracji. Usłyszymy w tej audycji: Alfonsa Gawlicę, Ryszarda Janklowskiego i Jarosława Andrzejczaka. Jak się dowiemy, niektórzy mieszkańcy wsi o trudnej wojennej historii pamiętali, a ich relacje były pomocne w niwelowaniu niebezpieczeństwa. Przypomnimy sobie też o roli wojska, o roli saperów, którzy wiedzą najlepiej, czym może być i co może przynieść "zardzewiała śmierć ", nawet tak wiele lat po wojnie.

"Po prostu Ślązak", to reportaż Danuty Starzec z roku 1995, to opowieść o zagmatwanych losach śląskich rodzin z Folwarku pod Opolem. Także o tym, jak nowa rzeczywistość - po roku 1989 - przywróciła im radość życia i poczucie własnej wartości. Przypomnimy sobie głosy Cecylii i Stanisława Kornków oraz Józefa Kochanka, sięgniemy do historii, która miała tragiczny wpływ na los wielu pokoleń. Co najważniejsze, odkrywanie ludzkich dziejów w małych ojczyznach może mieć taki zwyczajny, rodzinny charakter. Taki zwyczajny i taki prawdziwy.

Do słuchania od poniedziałku do piątku od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »