Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 23 kwietnia 2021 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Turbo - "Epidemie"

Po dekadzie zmian stylistycznych i poszukiwań, płyta "Epidemie" grupy wydała się znaleźć idealne proporcje. Jest ciężko, ale melodyjnie. Są elementy urozmaicania brzmienia i struktury kompozycji, ale subtelne, atrakcyjne dla bardziej wyrafinowanego ucha (ale też mamy tu skład wirtuozowski, poza Hoffmannem, Kupczykiem i Łysowem, Robert Friedrich i Tomasz Goehs, którzy za chwilę odejdą z zespołu). Usłyszymy wersję polskojęzyczną, wydana po anglojęzycznej i słuchaczom pozostawiam, czy jest sens zastanawiać się która wypada bardziej korzystnie.

Demon - "Night of the Demon"

Grupa tworząca w latach 80-tych trzon nowej fali brytyjskiego heavy metalu, nie tak popularna u nas i znana, jak chociażby Iron Maiden, ale mająca rzesze wiernych fanów i regularnie działająca i nagrywająca do dzisiaj. Chociaż debiut nie jest być może najważniejszą płytą w jej karierze, to jego wartości historycznej i sentymentalnej nie sposób przecenić.

Slayer - "Live Undead"

Wydana u nas na licencji i nieco zmieniona w stosunku do oryginału, pierwsza płyta koncertowa Slayera ma dosyć "brudne" i bootlegowe brzmienie, co u jednych budziło niechęć, ale podobnie jak wiele "koncertówek" ma to niezaprzeczalny urok.

Do słuchania od 23:05 do 1:00, w każdy wtorek i czwartek zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl
21:00 STUDIO REPORTAŻU
"Z głową w chmurach", to metafora niezwykle pojemna i dla reportażu radiowego bardzo użyteczna. Proszę tylko wsłuchać się w swoje myśli, swoje skojarzenia po przeczytaniu tego tytułu... Tym bardziej polecam jeszcze jedną możliwość, zapewne zaskakującą. Oto bohater audycji Haliny Nabrdalik - Eryk Murlowski (zmarł w roku 2013) - był człowiekiem o wielu zainteresowaniach, marzycielem i społecznikiem, wychowawcą młodzieży poprzez sport i kulturę. Wspólnie z ojcem założył wiele lat temu jedyną w Polsce sekcję monocyklistów, czyli ludzi, którzy pokochali jazdę na rowerze, który ma... jedno koło mniej! Nagrania powstały w roku 2006 w Chrzelicach i są dziś ciekawym dokumentem społecznego zaangażowania, współpracy i niesienia radości, jakże potrzebnej w każdym środowisku.

"Sen ci to czy jawa?" - zapytamy za Jackiem Grunwaldem, który uczynił to w reportażu z roku 1980. To wtedy po raz pierwszy (Niedawno stało się to też w opowieści Doroty Kłonowskiej - " Wyspiański wódki nie pił") Barbara Hetnał wspominała wydarzenia z życia swoich przodków - znanych z literatury, teatru i filmu - niemal wszystkim. Wystarczy dodać, że jej dziadkiem był Lucjan Rydel, pan młody z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Autor reportażu, który był poetą, zamieścił także w tej audycji listy i fragmenty dziennika Lucjana Rydla oraz jego inskrypcje pomieszczone w księgozbiorze prywatnym. Całość z użyciem wielu radiowych środków przygotowana jest nie tylko reportażem, ale i uroczym spektaklem w naszym teatrze wyobraźni.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »