Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 21 kwietnia 2021 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Stos - Stos
  • Debiutancki album (pełnowymiarowy, ponieważ wcześniej ukazywały się tzw. splity) istniejącej już dziesięć lat grupy, która należy do grona pionierów klasycznego heavy metalu w Polsce, a do tego wyróżniającej się fantastyczną wokalistką (co w tym gatunku nie jest takie częste, zwłaszcza wówczas). Niestety, nie stał się on motorem napędzającym karierę, ponieważ grupa rozpadła się i na kolejny przyszło czekać ponad dwadzieścia lat.

Deep Purple - Slavers and Masters
  • Za sprawą występującego tu wokalisty, występującego wcześniej w Rainbow Joe Lynn Turnera, jeden z najbardziej kontrowersyjnych albumów grupy, która ten wybór uznała za niebezpieczne zbliżenie do grupy Blackore'a. Patrząc jednak na historię obu zespołów, te personalne roszady były miedzy nimi o wiele większe, a to co najistotniejsze muzyka i klimat płyty jest na pewno klasycznie "purplowy" i płyta doskonale zniosła próbę czasu (a nawet zadziałał on na jej korzyść).

Do słuchania od 23:05 do 1:00, w każdy wtorek i czwartek zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Są i tacy młodzi ludzie, których boją się rówieśnicy i nauczyciele. Nieudane próby resocjalizacji kończą się umieszczeniem tych najbardziej agresywnych w placówkach wychowawczych. Kto i kiedy powinien pomóc? Odpowiedzi w poruszającym reportażu: "Cosie" (premiera w roku 2002) poszukiwały Danuta Starzec i Ewelina Rusin-Różycka. Także dzięki Teresie Łyko, Franciszkowi Minorowi i profesorowi Wiesławowi Łukaszewskiemu. Opis brutalnych działań młodych ludzi zamieszczono w tej audycji, by dorosłych zmusić do myślenia. Zanim będzie za późno. I jak to zwykle w reportażowym przypadku bywa, upływ czasu dla opisywanych zdarzeń i emocji nie ma znaczenia.

W roku 1984 powstał reportaż Witolda Nowickiego, "Ostatni rejs". Wtedy, pływanie po Odrze z teatrem lalek, było bardzo popularne już od czternastu lat. Znakomicie upowszechniało kulturę teatralną wśród dzieci wiejskich. Jednak z przyczyn technicznych, a może przede wszystkim finansowych, pomysł na "teatr na wodzie" nie mógł przetrwać. Zatem autor postanowił zapisać w dźwięku, być może, ostatni rejs. Powstał niezwykły reportaż z pewnym zaskakująco uroczym bohaterem drugiego planu. Warto posłuchać, bo ta audycja to jedna z wielu perełek w naszym teatrze wyobraźni.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »