Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 21 kwietnia 2021 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Stos - Stos
  • Debiutancki album (pełnowymiarowy, ponieważ wcześniej ukazywały się tzw. splity) istniejącej już dziesięć lat grupy, która należy do grona pionierów klasycznego heavy metalu w Polsce, a do tego wyróżniającej się fantastyczną wokalistką (co w tym gatunku nie jest takie częste, zwłaszcza wówczas). Niestety, nie stał się on motorem napędzającym karierę, ponieważ grupa rozpadła się i na kolejny przyszło czekać ponad dwadzieścia lat.

Deep Purple - Slavers and Masters
  • Za sprawą występującego tu wokalisty, występującego wcześniej w Rainbow Joe Lynn Turnera, jeden z najbardziej kontrowersyjnych albumów grupy, która ten wybór uznała za niebezpieczne zbliżenie do grupy Blackore'a. Patrząc jednak na historię obu zespołów, te personalne roszady były miedzy nimi o wiele większe, a to co najistotniejsze muzyka i klimat płyty jest na pewno klasycznie "purplowy" i płyta doskonale zniosła próbę czasu (a nawet zadziałał on na jej korzyść).

Do słuchania od 23:05 do 1:00, w każdy wtorek i czwartek zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl
16:00 POPOŁUDNIOWA LOŻA RADIOWA
W Popołudniowej Loży Radiowej nawiążemy do sporu wokół tablicy okolicznościowej, która w Głogówku miała uczcić setną rocznicę III Powstania Śląskiego. Zaproponowana przez burmistrza inskrypcja brzmiała: „W hołdzie polskim patriotom. Mieszkańcy gminy Głogówek”. Przeciw takiemu upamiętnieniu zagłosowali m.in. radni Mniejszości Niemieckiej. Uzasadniono to brakiem konsultacji społecznych, obawami, że napis ten może wywołać kontrowersje wśród mieszkańców gminy. O tej sprawie rozmawiać będziemy z dr Markiem Mazurkiewiczem z Instytutu Śląskiego w Opolu. W zakresie zainteresowań badawczych tego naukowca znajdują się zagadnienia dotyczące m.in. mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem mniejszości niemieckiej na historycznym obszarze Górnego Śląska.

Następnym gościem programu będzie Mirosław Wieszołek, burmistrz Ozimka. Zapytam go m.in. o konsekwencje negatywnej opinii kuratora oświaty w sprawie reorganizacji sieci szkolnej w tej gminie.

Przejdź na podstronę audycji i posłuchaj!

Do słuchania od 16:05 do 17:00 zaprasza Jan Poniatyszyn. Z autorem można kontaktować się mailowo: jan.poniatyszyn@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »