Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 20 kwietnia 2021 roku

23:00 JAZZOFONIA
Po raz kolejny Trio Keith Jarrett sięga do kanonu "jazz songs” i w swobodnym, koncertowym rytmie realizuje wspaniały (i kolejny) album z wielkimi standardami. Teraz zrealizowanym w czasie szwajcarskiego Montreux Jazz Festival w 2001 roku. Pianista i jego trio po raz kolejny potwierdzają zatem swoją niepodważalną pozycje w rankingu jazzowych pianistów, ale jest to także dowód na „ogrywanie Jarrettem”.

"Origami Harvest" to studyjna płyta amerykańskiego trębacza jazzowego Ambrose Akinmusire. Album został wydany 12 października 2018 r. przez Blue Note.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.

21:00 STUDIO REPORTAŻU
Najprostsza odpowiedź na pytanie, co dla reportażysty jest najważniejsze, brzmi - nie co, tylko kto - człowiek. Często osamotniony, pokrzywdzony przez los, być może bezsilny wobec życia i najbliższego otoczenia.

Reportaż Zdzisławy Błażkowskiej z roku 1981, "Hydra", opisuje starszą kobietę, pochodzącą z Kresów, panią Józefę, która hodowała w starej szopie owce i barany, a sposób w jaki to czyniła, budził żywe zainteresowanie sąsiadów i delikatnie rzecz ujmując ich protesty. Także ówczesne władze miasta stanowczo chciały przerwać pasmo nieporozumień i agresji, która prędzej czy później pojawia się w takich sytuacjach. Nie ma prostych recept na rozwiązanie problemów w reportażu opisanych, tym bardziej warto posłuchać i przemyśleć, bo takie historie zdarzały się i zdarzać się będą.

Z gminnych opłotków w świat daleki i... bliski powędrujemy. "Dlaczego masz niewyprasowaną koszulę?", to mój reportaż z roku 2019. Bohater tej opowieści na Śląsku Opolskim był pierwszym tłumaczem przysięgłym z hiszpańskiego. Inne języki też wcześnie przestały być dla niego obce, bo jeszcze na studiach ruszył w podróż dookoła świata... rowerem (opisaliśmy ją w reportażu "Pedro z Polski"). To ta wyprawa zadecydowała o jego losach, o wyborze pracy, pełnej zaskakujących wydarzeń. Odwiedzają go narzeczeni, bo ich miłość, która granic nie zna, domaga się "przetłumaczenia" w dokumentach. Bez pukania i bez zapowiedzi, bo one już tak mają, pojawiają się nieszczęścia, wszak są obcokrajowcy, którzy znaleźli się u nas w złym miejscu i czasie. Piotr Liniewski ma przyjaciół i znajomych niemal na całym globie. Posłuchajmy, skąd pytanie zawarte w tytule reportażu i dlaczego na daleki kontynent je przesłał.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »