Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 17 kwietnia 2021 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ
Dwupłytowy album "Nowa Tradycja Antologia Polskiego Folku" zawiera nagrania z różnych edycji Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Trzydzieści dziewięć utworów ukazuje wielobarwne, wielokulturowe i polskie oblicze tego festiwalu. Wielu artystów, którzy brali udział w konkursach we wcześniejszych edycjach, może poszczycić się już własnym dorobkiem fonograficznym. Album ma być przede wszystkim piękną muzyczną opowieścią, która prowadzi do samych źródeł naszej kultury, albo też otwiera nowy pejzaż dźwiękowy, w którym wyraźnie pobrzmiewają echa polskiej, ukraińskiej, żydowskiej i cygańskiej ludowej kultury muzycznej.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie. Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

7:00 MAMY WEEKEND
W sobotni poranek zastanowimy się, dlaczego warto czytać dzieciom - nie tylko na dobranoc. Jakie korzyści, oprócz zwiększenia zasobu słów czy rozwoju wyobraźni daje książka i czy zastąpienie jej audiobookiem zapewni takie same efekty. Na te pytania odpowie literaturoznawczyni, poetka i redaktorka książek dla dzieci Dorota Koman z fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom. Nasz gość wskaże też, jak dobierać tytuły adekwatnie do wieku dziecka.

W programie zastanowimy się również, kiedy i czy w ogóle wodór zastąpi tradycyjne paliwa w naszych pojazdach.

W audycji także:
07:20 Z historycznego punktu widzenia – Bolesław Bezeg
07:40 O polskość Śląska Opolskiego – Wiktor Krzewicki
08:04 W cztery oczy – Aneta Skomorowska-Kobza
09:10 Eko-Wyścig Justyna Marcińska
  • Program rozpoczynamy od niepokojących informacji z Japonii. Tamtejszy rząd zdecydował o wypuszczeniu do morza prawie miliona trzystu tysięcy ton skażonej wody z uszkodzonej elektrowni jądrowej w Fukushimie. Woda składowana jest obecnie w zbiornikach. Zgodnie z prognozami przepełnią się one latem 2022 r. W programie sprawdzimy też jak radzimy sobie z segregowaniem odpadów i jak możemy wykorzystać odpadki bio nawet na balkonie. Na koniec wzbudzająca niepokój wycinka drzew w Kędzierzynie-Koźlu i budząca strach niedźwiedzica w Tatrach.
10:15 Polonijne Radio Opole – Halina Nabrdalik
  • W cyklu rozmowa z Anną Traczewską, kierowniczką Sobotniej Szkoły Kultury i Języka Polskiego w Arche k. Loretto w południowych Włoszech o projektach podejmowanych przez tamtejszą społeczność polską promujących przyjaźń polsko-włoską.
10:35 Loża Ekspertów – dr Bartłomiej Machnik
  • Gościem programu „Loża ekspertów” będzie Barbara Lech, couch, mentorka oraz „matka” marki Heksagon Edu, z którą porozmawiamy o prokrastynacji, czyli procesie, którego nazwę zna niewielu, natomiast dotyczy nas wszystkich. Odpowiemy na pytanie, jak definiować prokrastynacje oraz na co należy zwrócić uwagę podczas planowania swojego dnia. Zastanowimy się również nad tym, jak radzić sobie z procesem odkładania działań „na później”, w jakim stopniu nieprawidłowe zarządzania własnym czasem wpływa na samopoczucie. Gość audycji opowie również, jak Polacy radzą sobie z zarządzaniem własnym czasem.

Do słuchania od 7:05 do 11:00 zaprasza Daniel Klimczak. Z autorem można kontaktować się mailowo:daniel.klimczak@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2021 - pasmo główne
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »