Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 15 kwietnia 2021 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Muzyka stworzona do tańca czy do słuchania? Odpowiedź na to pytanie w kontekście muzyki baletowej jest podchwytliwe i uzasadnione jednocześnie... Z perspektywy miłośników baletu, miłośników tańca klasycznego, osób podziwiających inscenizacje współtworzone przez warstwę muzyczną, będzie to wyglądało nieco inaczej niż z perspektywy melomana, skoncentrowanego wyłącznie na sferze dźwiękowej. A jednak z jakiegoś powodu kompletowano tzw. suity baletowe, dzięki czemu muzyka baletowa zaczęła funkcjonować także w wydaniu koncertowym (a z czasem również płytowym), oderwanym od tanecznego widowiska. Na przekór pogodzie wybierzemy się więc w zaczarowany, baśniowy świat baletowych dźwięków, sięgając po fragmenty zarówno znanych, jak i mniej popularnych kompozycji.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: klasyka@radio.opole.pl

Audycja ma też swój profil na Facebooku - zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

21:00 STUDIO REPORTAŻU
Jak powszechnie wiadomo, psy się dzielą na jamniki i całą resztę. Jamniki pani Grażyny zdobyły na wystawach wszystko, co można było zdobyć. Kochają bardzo swoją panią i jest to uczucie pięknie odwzajemnione. Psy z jednej hodowli rozsiane są po całym świecie, ale... dzwonią i przysyłają paczki świąteczne. Przypomnijmy sobie zatem ciepłą opowieść o psach i ludziach w reportażu Eweliny Rusin-Różyckiej: "Norek i inne" (premiera w roku 2009).

"Między zazdrością i radością", to z kolei praca Witolda Nowickiego z roku 1988. Jej bohaterem stał się Józef Waga - honorowy dawca krwi, odznaczony złotą odznaką, ojciec dziesięciorga dzieci. Zdawać by się mogło, że to opowieść o świecie, którego już nie ma, ale może się okazać, że wiele doświadczeń jej bohatera może i dzisiaj do myślenia zaprosić. Warto do "wczoraj" zajrzeć, by lepiej "dziś" zrozumieć. Miłośnicy reportaży zapewne docenią pomysł autora, by niektóre fragmenty zinterpretowała Ewa Lubowiecka, dzięki czemu całość stała się, jak to dawniej określano, reportażem literackim.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »