Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 15 kwietnia 2021 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Muzyka stworzona do tańca czy do słuchania? Odpowiedź na to pytanie w kontekście muzyki baletowej jest podchwytliwe i uzasadnione jednocześnie... Z perspektywy miłośników baletu, miłośników tańca klasycznego, osób podziwiających inscenizacje współtworzone przez warstwę muzyczną, będzie to wyglądało nieco inaczej niż z perspektywy melomana, skoncentrowanego wyłącznie na sferze dźwiękowej. A jednak z jakiegoś powodu kompletowano tzw. suity baletowe, dzięki czemu muzyka baletowa zaczęła funkcjonować także w wydaniu koncertowym (a z czasem również płytowym), oderwanym od tanecznego widowiska. Na przekór pogodzie wybierzemy się więc w zaczarowany, baśniowy świat baletowych dźwięków, sięgając po fragmenty zarówno znanych, jak i mniej popularnych kompozycji.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: klasyka@radio.opole.pl

Audycja ma też swój profil na Facebooku - zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

19:00 REWIRY KULTURY
Wybierzemy się do Mosznej, żeby przekonać się, że gdzie wola, tam i sposób, a pandemiczne ograniczenia można wykorzystać do skutecznego działania.

Jakie wyzwania stoją przed organizatorami tegorocznego Festiwalu "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" im. Zbigniewa Pawlickiego w Mosznej i na jakie atrakcje mogą liczyć słuchacze? O to wszystko spytamy Barbarę Hortyńską, dyrektora artystycznego wydarzenia.

W zamkowych murach spotkamy się również z Tomaszem Ganczarkiem, prezesem zarządu spółki Moszna Zamek, z którym porozmawiamy na temat prac rewitalizacyjnych prowadzonych zarówno wewnątrz, jak i wokół tego niezwykłego, zabytkowego obiektu.

W audycji również:
19:50 Między dźwiękami - felieton Piotra Furtasa

Do słuchania od 19:05 do 21:00 zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo:malgorzata.slusarczyk@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »