Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 14 kwietnia 2021 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Jacek Kaczmarski - "Carmagnole 1981" i "Litania"
  • W Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej dwie wyjątkowe płyty Jacka Kaczmarskiego, do których dostęp w latach 80-tych mieli nieliczni Polacy. Jedna, zatytułowana "Carmagnole 1981" została wydana w Niemczech i jest zapisem koncertu z 1981 roku, a był wówczas Kaczmarski w szczytowej formie i doskonale budował nastrój i grał emocjami samym głosem i gitarą.

  • Druga, zatytułowana "Litania" wydana została w Australii w 1987 roku i prezentuje bardziej urozmaicone instrumentarium oraz więcej środków stylistycznych, ocierających się nawet o zgrabne i miłe melodie, i brzmienia pop. Jednak przekaz w warstwie tekstowej jest niezmiennie zaangażowany i poważny. Na tej też płycie znalazł się słynny utwór "Katyń".

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl
21:00 STUDIO REPORTAŻU

Gdy powstawał ten reportaż, osiem lat temu, nikomu do głowy by nie przyszło, jak istotne fragmenty naszego życia - w takim wymiarze - przeniosą się do sieci. Praca, szkoła, handel... Ale ta historia zdarzyła się przed czasami zarazy, gdy internet stał się dla młodych ludzi niemal środowiskiem naturalnym. I choć w globalnej sieci nie pachną (jeszcze) bzy i sieć nie przenosi feromonów (jeszcze) a jednak coraz więcej par tak właśnie rozpoczyna wspólną drogę. Jedno "kliknięcie"- jak czarodziejska różdżka - może zmienić tak wiele. W reportażu poznamy los Anny, która mieszkała na Śląsku Opolskim i Grzegorza z Dolnego Śląska. Ich historia może się zdarzyć w każdej chwili, wszak sieć jest wszędzie. "Miłość w czasach internetu", taki tytuł nadałem tej audycji.

Kolejna praca z naszego archiwum pięknie opisuje miłość do natury i radość życia. To reportaż Barbary Tyslik, "U siebie w domu", to opowieść o ekologicznym gospodarstwie w gminie Murów, to historia ludzi spełnionych. Erna i Zygmunt Hinkowie, barwnie opowiedzieli o swojej drodze do szczęścia i życiowej harmonii, mówili też o doświadczeniach, które wielu słuchaczom ciekawe refleksje mogą przynieść. Pozwólmy się tej opowieści zauroczyć.


Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »