Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 14 kwietnia 2021 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Jacek Kaczmarski - "Carmagnole 1981" i "Litania"
  • W Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej dwie wyjątkowe płyty Jacka Kaczmarskiego, do których dostęp w latach 80-tych mieli nieliczni Polacy. Jedna, zatytułowana "Carmagnole 1981" została wydana w Niemczech i jest zapisem koncertu z 1981 roku, a był wówczas Kaczmarski w szczytowej formie i doskonale budował nastrój i grał emocjami samym głosem i gitarą.

  • Druga, zatytułowana "Litania" wydana została w Australii w 1987 roku i prezentuje bardziej urozmaicone instrumentarium oraz więcej środków stylistycznych, ocierających się nawet o zgrabne i miłe melodie, i brzmienia pop. Jednak przekaz w warstwie tekstowej jest niezmiennie zaangażowany i poważny. Na tej też płycie znalazł się słynny utwór "Katyń".

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl
16:00 POPOŁUDNIOWA LOŻA RADIOWA
Popołudniową Lożę Radiową rozpoczniemy od rozmowy z Dorotą Koncewicz, burmistrzem Niemodlina. W gminie tej na skanalizowanie oczekuje 25 z 27 sołectw. Związane z tym inwestycje uzależnione są od modernizacji oczyszczalni ścieków w Gościejowicach. Inwestycja ma ruszyć w tym roku. Padną też pytania dotyczące finansów gminy, wykonania budżetu za pierwszy kwartał, korekty subwencji oświatowej oraz planów związanych z obwodnicą miasta i budową mieszkań komunalnych.

W dalszej części programu powiemy o problemie śmieci na szlakach turystycznych w Górach Opawskich. Boryka się z tym tamtejsze nadleśnictwo. Śmieci gromadzone są m.in. obok bazy krótkofalowców na Biskupiej Kopie. Trudno ich za to winić, bo pasjonaci łączności radiowej pojawiają się tam kilka razy w roku, a miejsce to jest ogólnodostępne. Baza ta ma ponad 40 lat. Jej legalność zaczyna kwestionować prudnickie nadleśnictwo, które wspierało rozbudowę tego obiektu. Co ciekawe znajduje się on w pasie granicznym, który jest wyłączony spod jurysdykcji leśników. W programie przedstawimy stanowisko krótkofalowców i nadleśnictwa.

Przejdź na podstronę audycji i posłuchaj!

Do słuchania od 16:05 do 17:00 zaprasza Jan Poniatyszyn. Z autorem można kontaktować się mailowo: jan.poniatyszyn@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »