Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 14 kwietnia 2021 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Jacek Kaczmarski - "Carmagnole 1981" i "Litania"
  • W Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej dwie wyjątkowe płyty Jacka Kaczmarskiego, do których dostęp w latach 80-tych mieli nieliczni Polacy. Jedna, zatytułowana "Carmagnole 1981" została wydana w Niemczech i jest zapisem koncertu z 1981 roku, a był wówczas Kaczmarski w szczytowej formie i doskonale budował nastrój i grał emocjami samym głosem i gitarą.

  • Druga, zatytułowana "Litania" wydana została w Australii w 1987 roku i prezentuje bardziej urozmaicone instrumentarium oraz więcej środków stylistycznych, ocierających się nawet o zgrabne i miłe melodie, i brzmienia pop. Jednak przekaz w warstwie tekstowej jest niezmiennie zaangażowany i poważny. Na tej też płycie znalazł się słynny utwór "Katyń".

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl
15:00 REPORTERSKIE TU I TERAZ
Zakażenie koronawirusem u dzieci zwykle przebiega łagodnie lub bezobjawowo. Lekarze jednak zauważyli inne niebezpieczeństwo. Coraz częściej mówi się o występowaniu PIMS, czyli o dziecięcym zespole pocovidowym. To wieloukładowy zespół zapalny. W naszym regionie małymi pacjentami z PIMS zajmuje się Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu. Jak przebiega leczenie? O tym w programie.

W lasach nieopodal Pokrzywnicy, w gminie Reńska Wieś, pasjonat historii i jednocześnie leśniczy Łukasz Wawrzyńczyk wspólnie ze Stowarzyszeniem Eksploracyjno-Historycznym „Relikt” natrafili na prawdziwy skarb – siekierkę typu czeskiego datowaną na początek rozwoju kultury łużyckiej, tj. okresu sprzed 3000 lat. Więcej o tym odkryciu w magazynie.

Przed nami wielkie siatkarskie emocje – finał rozgrywek Polskiej Ligi Siatkówki: Grupa Azoty Zaksa Kędzierzyn-Koźle kontra Jastrzębski Węgiel. Trójkolorowi rozpoczynają tym spotkaniem rywalizację o dziewiąte w historii klubu mistrzostwo Polski. O tym też w programie reporterów Radia Opole.

Piszcie do nas - info@radio.opole.pl
Dzwońcie - 800 30 50 50

Do słuchania od 15:05 do 16:00 zaprasza Marzena Śmierciak. Z autorką można kontaktować się mailowo: marzena.smierciak@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »