Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 13 kwietnia 2021 roku

23:00 JAZZOFONIA
"Swingujące 3-miasto" - seria albumów muzycznych SOLITON, obejmująca najbardziej znanych trójmiejskich artystów jazzowych. Za dobór materiału odpowiada Marcin Jacobson. Serię stanowią albumy z wyselekcjonowaną polską muzyką.

W audycji dziś także Dexter Gordon – amerykański muzyk jazzowy, kompozytor, lider zespołów, pedagog i aktor. Jeden z pierwszych i jeden z najbardziej liczących się w muzyce jazzowej saksofonistów tenorowych, który w grze na swoim instrumencie zastosował stylistykę bebopu.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.

21:00 STUDIO REPORTAŻU
A skoro dziś wiele ważnych myśli historii poświęcamy, to w tej audycji pojawią się prace z naszego archiwum, które dobitnie przypomną, że są rany, których czas nie leczy, że ofiarami tragicznych wydarzeń są też kolejne pokolenia.

Zdarza się, że reportaż już w chwili powstawania, staje się ważnym dokumentem. Nie inaczej było z pracą Aleksandry Czyżniewskiej: "Najstarsza wdowa katyńska". Audycja powstała w roku 2000, a jej bohaterką była, licząca sobie 92 lata, Stefania Tężycka, której podczas nagrań towarzyszyła córka, Irena Łaciak. Przypomnimy sobie zatem opowieść o dramatycznych losach rodziny, o zesłaniu do Kazachstanu, o tym, że najstarsza wówczas na Śląsku Opolskim wdowa katyńska, o tym, co się stało - o losie Stefana Tężyckiego, męża, policjanta - dowiedziała się dopiero w roku 1990. Reportaż ma tylko jedenaście minut, ale każda z nich jest ważna i w pamięci słuchacza pozostaje.

Później sięgniemy po mój reportaż: "I wszystko przeciwko Polakom" (premiera w roku 2013). W pamięci bohatera tej opowieści, Stanisława Leszczyńskiego, zachowały się twarze ludzi, którzy zabijali z zimną krwią. Zapamiętał też kostki cukru ratujące życie jego ojcu oraz sielski obraz Komarna i spotkań w pałacu u hrabiny Karoliny Lanckorońskiej. Scenariusz przez los napisany, nauczył go, że zawsze i wszędzie najważniejsza jest przyzwoitość. To była lekcja najważniejsza z burzliwych dziejów wyniesiona.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »