Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 8 marca 2021 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
Michał Lorenc jest jednym z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej. Od wielu lat współpracuje ze znakomitymi reżyserami (m.in. M. Dejczerem, F. Bajonem, J.J. Kolskim, J. Skolimowskim, K. Langiem) i komponuje muzykę do filmów fabularnych, dokumentalnych oraz do sztuk teatralnych. Jego muzyka – charakterystyczna, łatwo rozpoznawalna, nierzadko z odwołaniami do muzyki etnicznej, a jednocześnie pełna wyrazu – współgra ściśle z treściami obrazu filmowego.

DesOrient – polski zespół muzyczny grający muzykę etniczną i filmową. Zespół powstał w 1998 roku grając muzykę Michała Lorenca do filmu Janusza Majewskiego Złoto dezerterów. Od tej pory wykonuje wiele kompozycji tego kompozytora, często dla tego zespołu pisanych.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.

21:00 STUDIO REPORTAŻU
Wiadomo, że są panie, które to święto lubią i takie, które są zachwycone, gdy przebiega "bezobjawowo". Z pamięcią o skomplikowanej kobiecej naturze - do wspólnego słuchania i myślenia zapraszam. Panów też.

"Kobiety w stanie dojrzałości". To reportaż po reporterskiej wizycie w cegielni, w Szydłowie. Pojechałem tam, by porozmawiać z paniami, które ciężko, fizycznie pracowały. Męskie głosy też usłyszymy, a całość ozdobiła niezapomniana Ewa Lubowiecka, interpretując fragmenty dzieła z roku 1843, "Kobieta w stanie dojrzałości, jaką jest i jaką być powinna". To była książka wydana przez lekarza "klasy pierwszej" (sic!) Juliana Weinberga. Jeśli mocno nadstawią Państwo ucha, to z drugiego planu męski głos "coś" o Dniu Kobiet będzie próbował przekazać. Panie w cegielni zarabiały wtedy średnio od czterdziestu do pięćdziesięciu tysięcy złotych i jak stwierdził ich szef: "Nie mają potrzeby narzekania". Jeśli po raz drugi ze zdumieniem zerkają Państwo na informację o wynagrodzeniach, to proszę pamiętać, że to był rok 1988.

"Być kobietą", reportaż Witolda Nowickiego, powstał też w roku 1988, ale do dziś (jak się wtedy mówiło) bawi, uczy, wychowuje. Między innymi usłyszymy, że: "Sytuacja zaopatrzenia domu powoduje duże roztrzęsienie niewiast". Audycja powstała dzięki sondzie ulicznej w Opolu, a jej autor pytał o ideał kobiety dawniej i dziś, o jej rolę w rodzinie, o wymagania mężczyzn wobec pań. Powstał dźwiękowy portret ówczesnej Polki, żartobliwy, ale czy prawdziwy, to już nasze słuchaczki najlepiej same ocenią.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »