Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 6 marca 2021 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ
Historia polskich pieśni pasyjnych w Polsce sięga średniowiecza, a ich szczególny rozwój przypada na XVII i XVIII wiek. Ich nadrzędnym tematem jest męka Chrystusa w oparciu o biblijne fakty. W ciągu lat doczekaliśmy się wielu wykonań w rozmaitych konwencjach. Kolejnymi interpretatorami pieśni pasyjnych stał się łódzki duet pianisty Witolda Janiaka i wokalisty Adama Rymarza. Wspólnymi siłami dokonali nagrań pieśni pasyjnych „Stabat Mater Dolorosa”. "The Magic Carpathians & Tundra" Anny Nacher i Marka Styczyńskiego - płyta zawiera fragmenty koncertu z Magazynu Kultury w Kolanku nr 6 w Krakowie (28.02.2013) zorganizowanego z okazji celebracji wydania książki Vaggi Varri. W tundrze Samów.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarkowie.
Z autorem można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

7:00 MAMY WEEKEND (sobota)
W sobotni poranek zastanowimy się, dlaczego ze sklepów ze sprzętem AGD znikają urządzenia pracujące w najwyższej klasie energetycznej. Podpowiemy, jak czytać nowe oznaczenia i czy rzeczywiście wysoka klasa oznacza realne oszczędności dla naszych domowych budżetów.

W programie powiemy również o nowych sposobach na wspieranie leczenia uzależnień oraz przyjrzymy się, jak "zapracowanymi" urządzeniami są maszyny do wymiany monet na banknoty.

W programie także stałe cykle:
07:20 Z historycznego punktu widzenia – Bolesław Bezeg
07:40 O polskość Śląska Opolskiego – Wiktor Krzewicki
08:04 W cztery oczy – Joanna Matlak
  • Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” będzie Piotr Ciona, zastępca dyrektora KRUS w Opolu, który przedstawi szczegóły kolejnego konkursu skierowanego do najmłodszych. W tym roku to już XI edycja, która ma być też podsumowaniem 30-lecia pracy KRUS w zakresie prewencji i dbania o bezpieczeństwo na wsi.
08:40 Felieton całkiem niepolityczny – Piotr Semka
09:10 Eko-Wyścig Justyna Marcińska
  • Zapraszamy na poranne spotkanie z ekologią. Na początek Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce wyższych kar za przestępstwa środowiskowe. Nawet 25 lat więzienia może grozić osobom za najcięższe szkody, które doprowadziły do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób lub do śmierci człowieka. Propozycje zmian zwiększają też sankcje za nielegalny przywóz odpadów z zagranicy. Powiemy też o zmianach jakie proponują politycy, które mają dotyczyć pobierania kaucji od opakowań po napojach. Chodzi tu między innymi o butelki i puszki. W propozycjach znalazł się też pomysł znakowania opakowań przez producentów, by było wiadomo do jakiego pojemnika je wyrzucić. W drugiej części zajmiemy się bulwersującą sprawą wycinki drzew na Pasiece w Opolu. A na koniec wiosenne porządki w ogrodach, czyli co i kiedy przycinamy.
10:15 Polonijne Radio Opole – Halina Nabrdalik
  • Z okazji 83. rocznicy I Kongresu Związku Polaków w Niemczech, który odbył się w Berlinie 6 marca 1938 r., Halina Nabrdalik porozmawia z Piotrem Winiarskim, członkiem Rady Naczelnej Związku Polaków w Niemczech "Rodło" a zarazem koordynatorem działań programowych berlińskiego Oddziału ZPwN.
10:30 Loża Ekspertów – dr Bartłomiej Machnik
  • Gościem programu będzie Marcin Sojda, wiceprezes ds. finansowych New Work, z którym porozmawiamy o tym, czym są elastyczne powierzchnie biurowe oraz w jak dużym stopniu pandemia koronawirusa wpłynęła na ich rozwój. Odpowiemy na pytanie, czy elastyczne powierzchnie biurowe są tożsame z ideą coworkingu. Poruszymy również szerzej wątek przemian i rewolucji kulturowej w obszarze wykonywania pracy, która na przestrzeni 2020 roku uległa dużej zmianie. Czy praca zdalna i „biura za rogiem” są przyszłością?

Do słuchania od 7:05 do 11:00 zaprasza Daniel Klimczak. Z autorem można kontaktować się mailowo:daniel.klimczak@radio.opole.pl


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »