Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 4 marca 2021 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Czy organy od zawsze związane były ze świątyniami, czym właściwie jest Flötenuhr (Orgeluhr) i co ma wspólnego organami? Odpowiedzi na te pytania poznamy za sprawą Pawła Pasternaka, doktoranta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, którego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół historii i budowy organów piszczałkowych. Nie zabraknie przy tym przykładów muzycznych prosto z twórczości klasyków wiedeńskich. Sięgniemy jednak także i po mniej rozpowszechnione opracowanie średniowiecznej sekwencji Stabat Mater.

Do słuchania w środy od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: klasyka@radio.opole.pl

Audycja ma też swój profil na Facebooku - zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

21:00 STUDIO REPORTAŻU
"Kto uwierzy Najmrodzkiemu?", tak zapytałem i taki tytuł nadałem reportażowi, który powstał w listopadzie, w roku 1994. Słynny przestępca odbywał karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Strzelcach Opolskich. Chciał otrzymać od władz więzienia przepustkę losową lub tak zwaną - nagrodową. Komisja penitencjarna, dyrekcja tej placówki - nie wyrażały zgody. Oprócz niego samego, wszyscy zastanawiali się, czy Najmrodzki "dojrzał" do wolności. Stała się rzecz niezwyczajna - oto reporterski przypadek sprawił, że mogłem "za kratami" porozmawiać z tym skazanym i nagrać, burzliwą chwilami, jego rozmowę z ludźmi, którzy mogli podjąć decyzję. Młodszym słuchaczom warto przypomnieć, że bohater reportażu był nazywany "królem złodziei" i "mistrzem ucieczek", a mało kto wie, że... wydał tom wierszy i aforyzmów "Oblicza prawdy". Niesamowity zbieg okoliczności sprawił, że krótko po nadaniu tego reportażu, Prezydent RP Lech Wałęsa, skorzystał z prawa łaski wobec Najmrodzkiego. Życie bardzo szybko dopisało tragiczny ciąg dalszy.

Jak to w naszym teatrze wyobraźni bywa - praca druga w inny świat i klimat nas przeniesie. W roku 1989 powstał reportaż Danuty Starzec: "Najcichutszy akademik". Bohater tej audycji, Henryk Mazurkiewicz, opowiada o tym, jak pisał swoją pracę magisterską, o swoim jakże ciekawym spotkaniu z Melchiorem Wańkowiczem. Reportaż ma dziś dodatkową wartość dokumentalną, bo zawiera fragmenty, nagrane podczas wywiadu z wybitnym pisarzem i reportażystą, i człowiekiem... obdarzonym niezwyczajnym poczuciem humoru. Warto wiedzę wzbogacić, warto się uśmiechnąć i na przykład o "skaczącym jabłku" posłuchać - przepyszne!

Wspólne słuchanie i myślenie dopełnimy okruchami ze wspomnień Władysława Załogowicza pseudonim "Felek", zawartymi w pamiętniku: "Wyrok prawomocny". To fragmenty z audiobooka, który będzie wydany przez opolski IPN i Radio Opole.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »