Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 2 marca 2021 roku

23:00 JAZZOFONIA
Album "Special Encounter" jest owocem spotkania wybitnych muzyków, są to Enrico Pieranunzi, Charlie Haden i Paul Motian. Artyści grają standardy, "pieśni" Hadena i nowe kompozycje Pieranunziego. Można bez reszty zagubić się w liryzmie włoskiego pianisty, głębokich dźwiękach basu Hadena oraz "dotykach" i "szmerach" perkusji Motiana.

"Nearness of You: The Ballad Book" to siódmy album studyjny saksofonisty Michaela Breckera. W towarzystwie Herbiego Hancocka na fortepianie, Pata Metheny'ego na gitarach, Charlie'go Hadena na basie, Jacka DeJohnette'a na perkusji oraz gościnnego występu Jamesa Taylora.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.

21:00 STUDIO REPORTAŻU
Audycja Andrzeja Russaka: "Oaza starej wsi", powstała w roku 2010. Dzięki niej powędrujemy w czasie i przestrzeni do dziewiętnastowiecznej, śląskiej wsi. Poznamy warunki życia ówczesnych mieszkańców oraz ich zwyczaje, a to za sprawą Róży Zgorzelskiej z Biedrzychowic. W nieużywanej, parafialnej stodole założyła bowiem muzeum, w którym zgromadzono wiele pamiątek z dawnych lat. To reportaż o tym, jak ważne jest przywiązanie do tradycji i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom, i ile radości wszystkim taki pomysł może przynieść.

W roku 2010 powstał reportaż Eweliny Rusin-Różyckiej, "Tiumen". To opowieść o koniu, który wtedy miał osiem lat i był wychowankiem Stadniny Koni w Mosznej. I co najważniejsze, był też zwycięzcą Wielkiej Pardubickiej - najtrudniejszego wyścigu na świecie. To audycja o wzajemnym zaufaniu zwierzęcia i człowieka, to także opowieść o pasji i poświęceniu.

A dopełnieniem naszego spotkania będą okruchy z pamiętników: "Wyrok prawomocny", Władysława Załogowicza pseudonim "Felek", człowieka, którego jakże trudne losy także ze Śląskiem Opolskim były związane. Posłuchamy zatem fragmentów większej radiowej całości - audiobooka, który będzie wydany przez opolski IPN i Radio Opole.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »