Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 1 marca 2021 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
Piotr Kachny pochodzi z Kluczborka. Ukończył studia na UAM w Poznaniu na kierunku EASP (dyplom z malarstwa) oraz Natonal College of Art and Design (Dublin). Maluje intensywnie od dwudziestego roku życia. Ponadto, zajmuje się fotografią artystyczną oraz fotomontażem. Jego drugą ogromną pasją jest muzyka, która inspiruje go do tworzenia sztuki. Jest również muzykiem. Gra na instrumentach perkusyjnych. Właśnie ukazał się jego projekt o nazwie Omna Mah - połączenie muzyki z pogranicza etno, ambient, dark ambient, electronic i experimental - zawiera wokale Indii Czajkowskiej i Joanny Gawrońskiej Cieliszak.

"Asanisimasa" to tytuł dzieła Silberman Quartet, w którym mrok, melancholia i tajemnica mogą być źródłem głębokiej satysfakcji.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.

21:00 STUDIO REPORTAŻU
Na ten wieczór przygotowałem dwie prace, które dzieli kilkadziesiąt lat. Mają wspólny, historyczny mianownik. Łączy te reportaże ta sama tragedia. "Tajemnicę Barutu", przedstawiłem słuchaczom Radia Opole i programu Trzeciego Polskiego Radia w styczniu roku 1989. Wcześniej, przez kilka miesięcy poszukiwałem śladów i ludzi, którzy mogli przekazać informacje. Trafiłem do świadków, którzy pamiętali o zbrodni popełnionej na naszych żołnierzach już po zakończeniu II wojny światowej. Wierni słuchacze naszego radia doskonale pamiętają, że był ciąg dalszy, że ukazało się później wiele publikacji, ale przez lata nie udawało się odkryć sprawców, nie było też wiadomo, kto padł ofiarą...

Pięć lat temu surowy, brzozowy krzyż z ołtarzem, wykonanym w pniu drzewa, stanął w lasach pod Starym Grodkowem. Przybyło kolejne Miejsce Pamięci Narodowej. W 1946 roku, właśnie tam, na byłym lotnisku wojskowym, funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa bestialsko zamordowali kilkudziesięciu partyzantów z oddziału "Bartka". Podstępnie zwabiono ich do baraków, odurzono, a następnie użyto ładunków wybuchowych. Po wojnie mieszkańcom zabraniano wchodzić do lasu i zrobiono wszystko, by o tej tragedii nie pojawiały się żadne informacje. Po latach poszukiwań szczątki żołnierzy odkrył – wraz z rzeszą wolontariuszy z kraju i zagranicy – prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN. W ważnych chwilach, docierania do prawdy i dramatycznych kart z naszej historii, była w Starym Grodkowie Dorota Kłonowska. To, co najważniejsze, przypomnimy sobie w jej reportażu "Brzozowy krzyż". Byłem współautorem tej pracy.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »