Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 28 lutego 2021 roku

23:00 PROGRESYWNA ZMIANA ROCKA
Szykuje się nam dokładna rocznica. Dokładnie 27 lutego 2001 Opeth wydaje swoją przełomową płytę. "Blacwater Park" jest kamieniem milowym w twórczości Szwedów, ale nie tylko. Ten album wytyczył nowe ścieżki dla metalu progresywnego. To dzieło wyprodukował Steven Wilson, którego "Grace for drowning" w tym roku obchodzi 10 urodziny i tego albumu także posłuchamy.

Również dekadę temu powstał zespół Walfad. Grupa z Wodzisławia Śląskiego z płyty na płytę robi za każdym razem potężny krok do przodu. Posłuchamy, jak ich dźwięki się zmieniały i nabierały coraz dojrzalszego brzmienia.

A na koniec wybierzemy się do Norwegii by zapoznać się z wydanym... 10 lat temu albumem "War of the roses" zespołu Ulver.

Do słuchania od 23:00 do 1:00 w nocy zaprasza Adam Wołek, dziennikarz TVP3 Opole. Do autora można napisać tu: adam.wolek@radio.opole.pl

19:00 ŚLADAMI KRESOWEJ ATLANTYDY
W programie Śladami Kresowej Atlantydy nawiążemy do Narodowego Dnia Żołnierzy Niezłomnych. Jest to święto antykomunistycznego i niepodległościowego, powojennego podziemia. Tworzyli je żołnierze drugiej konspiracji, którzy nie chcieli pogodzić się z sowiecką dominacją w Polsce. Wśród nich byli także ekspatrianci z Kresów, których przesiedlono m.in. na Opolszczyznę. W Szybowicach koło Prudnika działała jedna z ostatnich w Polsce powojennych, nielegalnych organizacji zbrojnych. W programie opowiemy o Krajowej Armii Podziemnej. Należący do niej konspiratorzy uciekali z więzień Urzędu Bezpieczeństwa, przedzierali się do Niemiec przez Czechosłowację. Dwóch z nich komunistyczne sądy skazały na karę śmierci.

Do słuchania od 19:05 do 20:00 zaprasza Jan Poniatyszyn. Z autorem można kontaktować się mailowo: jan.poniatyszyn@radio.opole.pl

Zajrzyj też na podstronę audycji "Na Kresy z Nicieją"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »