Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 26 lutego 2021 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Bajm - Nagie skały
  • W latach 80-tych Bajm wydawał regularnie i dużo, i w przeciwieństwie do wielu innych grup na każdej swojej płycie miał utwory stające się wielkimi przebojami. Nie inaczej jest na czwartym albumie z 1988 (a nagrywanego jeszcze w 1987) roku, gdzie czuć już delikatnie zmieniającą się estetykę końca dekady, ale nadal mamy od razu rozpoznawalne brzmienie, a do grona wielkich utworów dołącza piosenka tytułowa oraz "Ogień i lód" autorstwa Konstantego Joriadisa, który pojawił się wówczas w składzie.

Warlock - Hellbound
  • Jedna z najważniejszych kapel metalowych lat 80-tych, do tego jedna z nielicznych z kobietą jako wokalistką (Doro Pesch, która później prowadziła karierę solową, jednak w sposób oczywisty wprost kontynuowała to, co rozpoczęła w ramach zespołu Warlock), której udało się wejść do panteonu sławy tego gatunku.

Cyndi Lauper - What's Goin On
  • Mniej znany maxi singiel Artystki, do tego w nieoczywistym dla niej repertuarze, bowiem mamy tu cover wybitnego pieśniarza soulowego Marvina Gaya i można powiedzieć śmiało, że "odczytując", czy też interpretując go w swoim stylu udało się Cyndi Lauper zrobić z tej piosenki równie intrygujące dzieło, co oryginał.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl
21:00 STUDIO REPORTAŻU
"W dolinie Josefata", reportaż Wacława Horoszkiewicza powstał w roku 1963. To zaskakująca nawet po latach historia, którą ukazano także w filmie "Dwa oblicza Boga", Jerzego Hoffmana. Zresztą, reportażysta sięgnął po fragmenty ze ścieżki dźwiękowej tej pracy. Autor prezentuje zatem ludzi, którzy uważają się za zbawicieli świata - "Wyznawców Alfy i Omegi". Ich miejscem na ziemi stało się 10-hektarowe gospodarstwo, w którym dzielili się pracą i obowiązkami, ich styl życia, ich religia - miały prowadzić do powstania raju na ziemi - Stolicy Bożej Barankowej. Wędrówka tej grupy ludzi po Polsce znalazła finał u nas, na Śląsku Opolskim - w Niwnicy. Rzecz jasna, słuchając tego reportażu musimy pamiętać w jakim czasie powstał i dlaczego na koniec redaktor socjalizm i jego "dobro" przywołał, ale dziś to, mimo wszystko, ciekawa historia przemian w ludzkiej mentalności i do stawiania wielu pytań zaprasza.


"To jest radio", reportaż Witolda Nowickiego, też powstał dawno temu, bo w roku 1978. Bohaterami tej pracy byli Henryk i Tadeusz Syrytczykowie oraz Tadeusz Żyliński. Nie tylko oni, bo wystarczy dodać, że to opowieść o radiu amatorskim, o krótkofalowcach, o ich przygodach "na fali", o przyjaźniach na zawsze ważnych. Pamiętamy wszyscy, jak pięknie w roku 1997 miłośnicy fal krótkich walczyli z powodzią, tym bardziej warto posłuchać o ich wcześniejszych dziejach.

Do słuchania od poniedziałku do piątku, od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »