Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 25 lutego 2021 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Mimo upływu czasu, wciąż nie mamy pewności co do dokładnej daty narodzin Fryderyka Chopina. Nie przeszkadza to jednak czerpaniu przyjemności z ciągłego odkrywaniu "na nowo" dzieł mistrza i szukania niepowtarzalnych koncepcji interpretacyjnych. Paradoksalnie nową przestrzenią do takich poszukiwań stało się wykonywanie muzyki Chopina... na instrumentach historycznych (!) i właśnie po takie interpretacje sięgniemy.

Pojawi się jednak także odrobina muzyki organowej i to z opolskim wątkiem! Pretekstem ku temu będzie osobliwa aktywność koncertowa połączona z misją dbania o zabytkową świątynię.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: klasyka@radio.opole.pl

Audycja ma też swój profil na Facebooku - zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

21:00 STUDIO REPORTAŻU
- "Klawisz" mnie tam prowadził, ja mówię, że jestem niewinny, że to jakaś pomyłka, a on mówi, że tutaj każdy tak mówi i każdy tak twierdzi". - W roku 2004 nagrałem reportaż: "Za niewinność". To opowieść człowieka, który spędził pół roku w areszcie. Sąd wtedy już dwukrotnie uznał, że jest niewinny, a policja przepraszała... Przypomniałem sobie o tej audycji, gdy w Radiu Opole informowaliśmy niedawno, że 12 milionów złotych zadośćuczynienia i ponad 811 tys. odszkodowania przyznał opolski sąd okręgowy Tomaszowi Komendzie, który niesłusznie spędził 18 lat w więzieniu. Jaką cenę ma wolność, co czuje człowiek pozbawiony jej, gdy nie jest przestępcą? Wiele ważnych pytań przychodzi do głowy, także i to, czy coś można zrobić, by takich tragicznych sytuacji uniknąć.

Bohaterem reportażu Barbary Tyslik, "Zawód organista", jest Marek Mielnik, który pytany o zawód, mówi, że jest organistą kościelnym. W jego przypadku nauka na pewno nie była prosta, bo z różnych powodów wymagała wielu lat mozolnej pracy. Mimo, że jest niewidomy od urodzenia, stał się znakomitym muzykiem i gra także jazzowe kompozycje. Zresztą chętnie też sięga do repertuaru Beatlesów. Kocha muzykę organową, a o organach mógłby rozprawiać godzinami. Przypomnijmy sobie ten reportaż z roku 1997, bo nie tylko urodę świata muzyki nam ukazuje, ale do ludzkiej duszy pozwala zajrzeć.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »