Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 23 lutego 2021 roku

23:00 JAZZOFONIA
Chick Corea, zdobywca 23 Nagród Grammy, amerykański pianista jazzowy i kompozytor, zmarł 9 lutego na rzadką odmianę nowotworu. Miał 79 lat. W 1968 roku Corea zastąpił Herbiego Hancocka w grupie Milesa Davisa. W kolejnych latach stworzył własne grupy - Circle i Return to Forever. Artysta regularnie wygrywał tytuł jazzowego artysty roku przyznawany przez "Downbeat Magazine". Był jednym z pionierów nurtu fusion w jazzie. W ubiegłym roku Corea wydał album "Plays".

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.

21:00 STUDIO REPORTAŻU
Jerzy Kozarzewski był też poetą, ale komu, jak nie prawnukowi brata Norwida, miało się to przytrafić? Pierwszego lutego minęła 25. rocznica jego śmierci - o czym wiele w Radiu Opole mówiliśmy. Był nie tylko poetą, był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych, więźniem Mauthausen, był więziony przez komunistów, był skazany na śmierć, a po latach... działaczem społecznym i twórcą Ogniska Muzycznego w Nysie. Niezwykła to postać, choć przez lata w powszechnej świadomości właściwie nieobecna. Znalazłem w naszym archiwum reportaż (w dwóch częściach) Kazimierza Kowalskiego: "O Jerzym Kozarzewskim po raz wtóry, czyli najszczęśliwszy dzień w życiu Juliana Tuwima". Niechaj ta audycja z roku 1991, a zrealizowana przez Władysława Gawrońskiego, będzie dopełnieniem wiedzy już przez nas zdobytej - o działalności konspiracyjnej, o aresztowaniu przez UB, o heroicznej walce żony poety o ocalenie mu życia, o interwencji Tuwima... I co teraz - po tylu latach najważniejsze - usłyszymy Jerzego i Magdalenę Kozarzewskich, posłuchamy wiersza, który poeta nie bez ważnej przyczyny przypomniał. A nad całością duch Norwida na pewno będzie się unosił, a część drugą przedstawimy jutro.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »