Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 25 stycznia 2021 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
W dzisiejszym programie ciąg dalszy "Wariacji Goldbergowskich" Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Uri Caine'a Ensemble. Jak sam Uri Caine przyznał, inspiracją do pracy było epokowe wykonanie tej kompozycji przez jednego z najwybitniejszych interpretatorów Bacha - kanadyjskiego pianisty Glenna Goulda. W tym bachowskim performensie towarzyszą Caine'owi muzycy tak ze świata jazzu, jak i klasyki.

"#78/81. Winter truce" brytyjskiego kompozytora, multiinstrumentalisty, lidera zespołu i pedagoga Django Batesa. Prezentuje twórców i dzieła.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena Mielcarek i Jacek Mielcarek. Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

21:00 STUDIO REPORTAŻU
Tym razem sięgamy do archiwum po reportaż: "Z fotografią Kremsera wędrówka po Opolszczyźnie". Taki tytuł nadała swojej audycji Teresa Zielińska, a było to w roku 1992. Autorka odwiedziła wystawę prac artysty - fotografika, rozmawiała z Fryderykiem Kremserem, a także z Krystyną Lenart i Michałem Lisem. Warto posłuchać, bo to rzecz o historii naszego regionu, powstała w czasach, gdy "zatrzymywaniem w kadrze" nie wszyscy się zajmowali. Ten reportaż natchnienie tu i teraz natchnienie przynieść może, bo zdjęcia przecież robią wszyscy, ale przyznajmy, nie wszystkie zachęcają do myślenia.

Przed wieloma laty (było to w 2002 roku) pojechałem do Koszęcina na spotkanie z dyrektorem artystycznym zespołu "Śląsk", Jerzym Wójcikiem. To był człowiek niezwykły, wybitny artysta, zakochany w folklorze. Opowiedział nam wtedy o swojej wielkiej przygodzie, która wiązała się ze szkołą tańca. A było to wiele tysięcy kilometrów stąd, bo w Japonii. Do Kraju Kwitnącej Wiśni zapraszano go wielokrotnie, bo Japończycy uwielbiają nasze tańce, naszą muzykę i nawet prezesi ważnych koncernów (znanych na całym świecie) w wolnych chwilach mają ochotę hołubce wycinać. A wspomnienie o tym, jak to Japonki i Japończycy "w oczy nie mogli sobie spojrzeć" i jak ich mentalność została jednak przełamana, na pewno pozostaje na dłużej w naszej pamięci, bo to historia i pogodą ducha okraszona, i wiedzą zawsze pożyteczną. Reportażowi nadałem tytuł: "Ta sala nazywa się Polska".

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »