Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 23 stycznia 2021 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ
Album pt. „Strug. Leśmian. Soyka" wydany przez Universal Music Polska jest efektem spotkania dwóch osobowości muzycznych: Adama Struga i Stanisława Soyki. Dlaczego Leśmian? Dla obu artystów jego twórczość znaczy coś innego. Dzięki fortepianowym opracowaniom Stanisława Soyki i hipnotycznemu barytonowi autora piosenek, Adama Struga, liryka Leśmiana zyskuje niejako nowy wymiar nie tracąc jednak pierwotnej zmysłowości i ducha. Etiopska wokalistka, jedna z najbardziej znanych na świecie Aster Aweke.

Do słuchania w piątek od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie.
Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

7:00 MAMY WEEKEND
W sobotni poranek przyjrzymy się kulisom powstania Uncjały Opolskiej, czyli ozdobnego pisma nawiązującego do czasów, w których księgi, zwłaszcza kościelne, powstawały poprzez spisywanie ich ręcznie. O tym, skąd w ogóle pomysł na tego typu font i czy można używać go także w naszych komputerach, powie jego twórca, jezuita, o. Przemysław Wysogląd, znany również jako aktor komiksu nawiązującego do historii Stanisława Kostki czy polichromii w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele jezuitów w Opolu.

W programie przeniesiemy się również na jeden z największych zbiorników wodnych w naszym regionie, czyli Jezioro Nyskie, które w tym sezonie będzie regularnie patrolowane także z powietrza. Rozwiązanie to ma umożliwić zarówno szybsze odnajdywanie osób potrzebujących pomocy, jak i tropienie kłusowników. O szczegółach opowie prezes nyskiego WOPR-u Jarosław Białochławek, który zdradzi również, w jaki sposób instytucja ta chce przyczynić się do ograniczania zanieczyszczenia atmosfery.

W programie także stałe cykle:

07:20 Z historycznego punktu widzenia – Bolesław Bezeg
07:40 O polskość Śląska Opolskiego – Wiktor Krzewicki
08:04 W cztery oczy – Joanna Matlak
  • Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między innymi na poprawę infrastruktury czy zwiększenie dostępności leczenia. Ma być też utworzona całodobowa infolinia oraz uruchomiony program profilaktyki uzależnień cyfrowych. O tych propozycjach porozmawiamy z Romanem Kolkiem, wicemarszałkiem województwa, którego zapytamy również o stan opolskiej psychiatrii.
08:40 Felieton całkiem niepolityczny – Piotr Semka
09:10 Eko-Wyścig - Justyna Marcińska
10:15 Polonijne Radio Opole – Halina Nabrdalik
Do słuchania od 7:05 do 11:00 zaprasza Daniel Klimczak. Z autorem można kontaktować się mailowo: daniel.klimczak@radio.opole.pl


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »