Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 18 stycznia 2021 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
Płyta Męskiego Zespołu Śpiewaczego - Schola Gregoriana Sancti Casimiript. "Kolędy Europejskiej Christianitas" przedstawia utwory związane z okresem Bożego Narodzenia, pochodzące z najstarszych źródeł średniowiecznej europejskiej cywilizacji.

"Christmas Carols and Motets" zespołu Tallis Scholars - to nagranie prezentuje trzy tradycyjne sposoby obchodzenia Bożego Narodzenia w muzyce - średniowieczne kolędy, renesansowe motety ku czci Matki Boskiej oraz niemieckie chorały.

Do słuchania w niedziele od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena Mielcarek i Jacek Mielcarek. Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

21:00 STUDIO REPORTAŻU

Dawno, dawno temu, bo w roku 1974, powstał reportaż Danuty Nowickiej, "Szkubki". To właśnie wtedy (i to był kapitalny pomysł) autorka pojechała do Grodziska. To w tej wsi, u Bronisławy Gomołowej, zbierały się sąsiadki, by skubać pierze dla córy gospodyni, która właśnie za mąż się wybierała. Czego w tym reportażu nie mamy? Mamy wszystko, bo i opowieści o miłości, o życiu na wsi, o ludzkich charakterach i o duchach. A tak przy okazji, panie wesoło sobie podśpiewywały, co tylko urody reportażowi dodało, a nam pogody ducha. Zajrzyjmy do świata, którego już nie ma, bo czy ktoś jeszcze dziś w domu "szkubki" urządza?


W roku 2013 Halina Nabrdalik w reportażu "Piechaczkowie z Suchej" opowiedziała o losach śląsko-góralskiego małżeństwa. Współcześnie tak dobrane pary nie budzą żadnego zdziwienia, ale kilkadziesiąt lat temu, nasi słuchacze - seniorzy doskonale zapewne to pamiętają, to nie było takie proste, a miłość nie była poważnym argumentem. Przypomnijmy sobie zatem z uśmiechem, bo to bardzo "uśmiechnięty" reportaż, o odmiennych zwyczajach, o różnicach związanych chociażby z potrawami, o ...wszystkim, co i tak młodych, i zakochanych nie poróżniło.


Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »