Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 17 stycznia 2021 roku

23:00 PROGRESYWNA ZMIANA ROCKA
Na dobry początek zapoznamy się z albumem "Follow the future" krakowskiego BlackLight. Ale nie samymi nowościami człowiek żyje, dlatego zajrzymy też w przeszłość. Będzie bardzo nastrojowo za sprawą Szwedów z Opeth i Brytyjczyków z Porcupine Tree. Pojawi się także Quidam, ale z męskim wokalem z płyty "Alone Together". Przypomnimy sobie także piewców legend z Lubelszczyzny, czyli Circle of Bards. Sięgniemy też po klasykę w postaci ELO i Sisters of Mercy.

Do słuchania od 23:00 do 1:00 w nocy zaprasza Adam Wołek, dziennikarz TVP3 Opole. Do autora można napisać tu: adam.wolek@radio.opole.pl

19:00 ŚLADAMI KRESOWEJ ATLANTYDY

Na Ukrainie nadal nierozwiązaną kwestią jest restytucja mienia przedwojennych właścicieli. Dotyczy to obiektów kościelnych oraz polskich stowarzyszeń.

W programie Śladami Kresowej Atlantydy przedstawimy historię wieloletnich starań dotyczących kościoła i dawnego klasztoru Bernardynów w Gwoźdźcu. Miejscowość ta znajduje się w obwodzie iwanofrankiwskim, w rejonie kołomyjskim. Tamtejszy kościół św. Antoniego popada w ruinę. Świątynię wprawdzie przekazano katolikom, jednak lokalne i wojewódzkie władze stwarzają problemy z wydaniem aktu własności tego zabytkowego obiektu. Na Ukrainie bez tego dokumenty nie można swobodnie dysponować nieruchomością. Dotyczy to też remontów. Od wielu już lat związane z tym - nieomal heroiczne - starania prowadzi mająca polskie pochodzenie Krystyna Żmendak z Gwoźdzca. Urzędnicy różnego szczebla, którzy wydawali pozytywne decyzje w tej sprawie niedługo potem tracili pracę. W 1939 rok Gwoździec miał 2850 mieszkańców i był siedzibą gminy. W miasteczku tym było wówczas 1550 Żydów, którzy mieli drewnianą synagogę wzniesioną jeszcze w pierwszej połowie XVII wieku. Spalili ją Niemcy podczas II wojny światowej. Sklepienie tej synagogi z bogatymi malowidłami zrekonstruowano w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. W Gwoźdzcu urodził się m.in. Jerzy Kawalerowicz, znamy reżyser i scenarzysta. W programie przedstawimy też kolejny odcinek audiobooka o dawnym Stanisławowie.


Do słuchania od 19:05 do 20:00 zaprasza Jan Poniatyszyn. Z autorem można kontaktować się mailowo: jan.poniatyszyn@radio.opole.pl

Zajrzyj też na podstronę audycji "Na Kresy z Nicieją"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »