Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 1 grudnia 2020 roku

23:00 JAZZOFONIA
Indie folkowy projekt Modern Nature "Annual" z Londynu. Liderowi zespołu, Jackowi Cooperowi, który na tym wydawnictwie współpracuje z saksofonistą Jeffem Tobiasem oraz perkusistą Jimem Wallisem wymarzyło się nagranie czegoś odmiennego, zarówno pod względem brzmienia, jak i tempa oraz nastroju. "Annual" to wydawnictwo wyciszone i bardzo spójne, w którym główną rolę odgrywają pojedyncze, ciepłe dźwięki i koncentracja na duchowości.

W programie także Leszek Kułakowski project "Komeda Variations" - płyta szczególna. Mamy tu Komedę, ducha Stańki i wybitnego pianistę, mistrza prawdziwie twórczej aranżacji Kułakowskiego. Komeda, który jest idolem Kułakowskiego także za owo „zdystansowanie”, ale przede wszystkim za muzykę liryczną, nawiązującą do rodzimego folkloru, mówiącą pełnym emocji głosem.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.

Zobacz: Ramówka 2020 - pasmo główne
21:00 STUDIO REPORTAŻU
"Blackhammer", reportaż Piotra Moca, powstał w roku 2008. Z jego pracy dowiedzieliśmy się wtedy, że w piwnicach domu kultury "Lech" (osiedle Blachownia) w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. Wyzwolenia, mieści się izba pamięci lotników 15. Armii Powietrznej USA, jeńców wojennych w latach II wojny światowej. To tam, Waldemar Ociepski wraz z grupą pasjonatów, zrzeszonych w grupie historycznej "Blackhammer", gromadził pamiątki po nalotach bombowych na zakłady w Blachowni i Zdzieszowicach w 1944 roku. W zbiorach znalazły się między innymi fragmenty zestrzelonych samolotów amerykańskich, niemieckich i rosyjskich. Być może Państwo pamiętają, że nie tak dawno tym tropem podążyła grupa miłośników i badaczy historii z USA, ale i wtedy, gdy reportaż powstawał, do tego miejsca zaglądali już ludzie z całego świata...

Wtedy, gdy w roku 2001, powstawał reportaż Danuty Starzec, "Dogoterapia", to była jednak pewna nowość. Autorka pojechała na nagrania do Domu Dziecka w Chmielowicach, bo tam od lat trzech istniała Liga Psich Zaprzęgów. Przypomnijmy sobie, co dzieci o swej miłości do czworonogów mówiły, bo to wiele ważnych i pożytecznych refleksji może przywołać.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »