Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 28 listopada 2020 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ
Nagrania z World Music Festival 2019 z Bratysławy. "Sennym świtem" Jerzego Grunwalda i En Face ukazuje się pierwszy raz na płycie CD, remasterowane z oryginalnych taśm z archiwum Polskich Nagrań - czasami nie potrzeba zbyt wiele. Dobry głos, akustyczna gitara, ciekawa melodia, przemyślana aranżacja. I z tej niewielkiej ilości składników powstaje całość doskonała.

W audycji dziś także jeden z najważniejszych albumów w historii polskiego folk-rocka. "Krwawe ballady" - to połączenie sił dwóch grup Maraca i Zimbova.

Do słuchania w piątek od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie.
Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

14:00 EKO WYŚCIG
Zapraszamy na spotkanie z karpiem! Dziś program będzie zdominowany właśnie przez tę rybę, bo karp to główny bohater kolacji wigilijnej od czasów powojennej Polski. Znany jest w naszym kraju od XIII wieku, kiedy to został sprowadzony z hodowli mnichów czeskich i morawskich. W XV-XVI wieku polscy magnaci na wyścigi zakładali największe stawy z karpiami. Tak powstały: staw Stary koło Wrocławia o powierzchni 700 ha, Grabownica koło Milicza – 500 ha oraz Zygmunt August w Knyszynie koło Białegostoku – 480 ha. Na Opolszczyźnie również możemy pochwalić się stawami hodowlanymi, gdzie właśnie teraz trwają żniwa karpiowe. Na czym polegają, ile w tym roku będzie kosztowała ta ryba i jaką wybrać? O tym w pierwszej godzinie programu.

W audycji również palenie odpadami i coraz większe kary. Elblążanin został właśnie za to ukarany przez sąd. Mężczyzna miał w magazynie m.in. przygotowaną do ogrzewania sklejkę meblową oraz podłogową.

W programie również norki, u których wykryto koronawirusa. Powiemy o fermie na pomorzu, gdzie na początku miesiąca wyryto kilka przypadków zakażenia. Po serii badań mamy już wyniki, które przedstawimy w drugiej godzinie programu.

A na koniec o pierwszym na świecie zegarku w całości wykonanym z plastiku wydobytego z oceanów. Projektant, który go stworzył ogłosił też nagrodę w wysokości miliona dolarów za innowacje w kierunku zrównoważonego rozwoju.

Do słuchania od 14:05 do 16:00 zaprasza Justyna Marcińska. Z autorką można kontaktować się mailowo: justyna.marcinska@radio.opole.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »