Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 23 listopada 2020 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
Piosenki satyryczne i refleksyjne - album Jarosława Abramowa-Newerly'ego - dramatopisarza, prozaika, satyryka, autora i kompozytora piosenek, dziennikarza. Jako student Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego był jednym z założycieli legendarnego Studenckiego Teatru Satyryków (STS).

Kabaret Starszych Panów – nazwa autorskiego kabaretu Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego i tytuł cyklu programów telewizyjnych, emitowanego od 1958 do 1966 przez Telewizję Polską. Dzięki Kabaretowi Przybora i Wasowski zostali uznani za twórców rozrywki telewizyjnej w Polsce lat 50. i 60.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena Mielcarek i Jacek Mielcarek. Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

21:00 STUDIO REPORTAŻU
Czy można kłócić się z samym Panem Bogiem, nawet gdy o miłość chodzi? Dlaczego nowe miejsce trzeba "zdeptać"? Co by było, gdyby Kolumb na swej drodze Ameryki nie spotkał? Jeśli chcesz, Szanowny Słuchaczu, zajrzeć do zakątka, w którym aż kipi od ciekawych pytań i odpowiedzi... to otwórzmy razem drzwi do Studia Reportażu, do naszego teatru wyobraźni. I posłuchajmy właśnie tej audycji.

Jej bohaterka zachłannie szukała swojego sposobu na opisywanie świata. Przystanek w Stanach Zjednoczonych był ważny, ale dlaczego to kresowe Czerniowce wywołują jej największe wzruszenie? Jej twórcze życie składa się z wielu znaków zapytania i może dzięki nim znalazła sposób na zbliżanie się do prawdy o człowieku. Zamieszkała w Głuchołazach i to od niej wielu ze zdumieniem dowiedziało się, jak niezwykłe, jak magiczne to miasto. Jej pierwsza książka, zbiór opowiadań, "Baj - o - dużenie" (wydana pięć lata temu) została uznana przez Tygodnik Powszechny za debiut roku w Polsce. A wcześniej wyróżnienie zdobyte podczas Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu też dodało jej pisarskiej pewności siebie, zresztą ważnych nagród było więcej. Patrycja Prochot - Sojka jest bohaterką mojego reportażu: "Ktoś inny oddychał tym powietrzem", który miał premierę w roku 2018.

A później powędrujemy w czasie i przestrzeni, by posłuchać reportażu Danuty Starzec: "Nasze pasje, nasze życie" z roku 1988. Zatrzymamy się w Strzeleczkach u Ireny i Franciszka Kruków. Ta podróż zaprowadzi nas do miejsca magicznego, pełnego starych sprzętów i narzędzi gospodarskich... i pięknych myśli. W takim niezwykłym zakątku pytanie o sens życia też paść musiało. Warto się zasłuchać.

.


Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »