Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 21 listopada 2020 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ
Maria Pomianowska oddaje głos przede wszystkim swoim ulubionym instrumentom: suce biłgorajskiej, suce mieleckiej i fideli płockiej. Płyta The Voice of Suka” to również wyraz głębokiego szacunku Marii Pomianowskiej do tradycji i historii tych zapomnianych na długie lata instrumentów.

Harfa to instrument niebiański, który koi duszę ludzką. Na przestrzeni kilku tysiącleci harfa zmieniała swoją formę od małej "trubadur” poprzez harfę celtycką aż do współczesnej harfy klasycznej – pedałowej lub nawet elektroakustycznej. Każda z typów harf urzeka odmiennym czarem dźwięku. Harfa celtycka to typ harfy, na której grano w Irlandii i Szkocji między X a XIX wiekiem. Jest symbolem narodowym Irlandii.

Do słuchania w piątek od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie.
Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

11:00 SAMORZĄDOWA LOŻA RADIOWA
Przyszły rok ma być ciężki dla samorządów lokalnych. Zapowiadany jest spadek dochodów oraz wydatków inwestycyjnych. Ma to związek z wyhamowaniem gospodarczym, które jest następstwem pandemii. Czy rzeczywiście czekają nas trudne czasy, a być może są to zbyt pesymistyczne prognozy? O tym rozmawiać będziemy w Samorządowej Loży Radiowej.

Właśnie procedowane są projekty przyszłorocznych budżetów Jednostek Samorządu Terytorialnego. Do końca grudnia mają je uchwalić radni. Według Ministerstwa Finansów dochody gmin z tytułu udziału w podatku PIT na przyszły rok będą wyższe od tegorocznych. Również część oświatowa subwencji ma być większa. MF podaje, że będzie to wzrost o 4,4%. W jakim stopniu zrekompensuje to rosnące wydatki samorządów lokalnych? O to m.in. zapytamy w programie.

Wypowiadać się będą:
  • Jarosław Tkaczyński, burmistrz Praszki (Platforma Obywatelska),
  • Paweł Nakonieczny, przewodniczący Rady Miejskiej Nysy (Prawo i Sprawiedliwość),
  • Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic (Mniejszość Niemiecka),
  • Mariusz Kozaczek, wójt Lubrzy (Porozumienia Jarosława Gowina),
  • Krzysztof Grabowiecki, radny Brzegu (Prawo i Sprawiedliwość).
Do słuchania od 11:05 do 12:00 zaprasza Jan Poniatyszyn. Z autorem można kontaktować się mailowo: jan.poniatyszyn@radio.opole.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »