Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 31 października 2020 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ
Album "Kresy I" jest szczególnym dokumentem trwania narodowego kresowych Polaków, cennym materiałem dla miłośników polskiej kultury na Kresach. Wszystkie nagrania zostały dokonane w latach 1992-95 w okolicach Wilna, Solecznik, Kowna oraz w północno-wschodniej części Grodzieńszczyzny w okolicach Woronowa, Radunia, Żyrmun i Lidy.

Wileńszczyznę i Grodzieńszczyznę łączy sąsiedztwo geograficzne, kresowość i podobne losy. Płyta "Matulu" Marii Krupowies przedstawia ludowe pieśni i ballady polskie. Większość z nich zebrano w okolicach Wilna i na pograniczu litewsko-białoruskim, zaś najpiękniejsze z nich, jak: "Czerwone korale", "Sady, moje sady", "Wino zielone" przechowały się w tradycji rodzinnej Marii Krupowies. Tylko kilka z nich pochodzi ze zbiorów Oskara Kolberga.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie.
Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl
6:00 OBIEŻYŚWIAT

Z pasjonatem i popularyzatorem historii Opola, który z serca, ale też i chęci ocalenia od zapomnienia dawnych mieszkańców swojej dzielnicy, autorem książki „Nowa Wieś Królewska. Dzieje miejscowości. Historia kościoła”, Joachimem Sosnowskim, zapraszamy na radiowy spacer po tej dzielnicy. Bo jest to miejsce szczególne; i ze względu na bogatą historię odkrywaną przez mieszkańców, jak również atrakcyjne – także dla wszędobylskich turystów – ciekawe miejsca, które dla Joachima Sosnowskiego są po prostu magiczne…

Uzupełnieniem opowieści Joachima Sosnowskiego są zdjęcia, które wraz z dźwiękowym zapisem audycji będą dostępne na stronie internetowej Radia Opole, w zakładce Obieżyświat, zaraz po jej emisji - zobacz tu: "Obieżyświat".

Ponadto zaprosimy na rozpoczynający się 6 listopada Opolski Festiwal Podróżniczy, którego tegoroczna edycja określana jest jako wyjątkowa. Wyjątkowa, bo po raz pierwszy – ze względu na pandemię – miejscem spotkania będzie... internet. Program VI Opolskiego Festiwalu Podróżniczego jest już dostępny na stronie https://www.facebook.com/ofpopole.

W pierwszym dniu festiwalu (piątek, 06.11) m.in. o godz. 19:00 będziemy mogli poznać - za sprawą, jak zwykle barwnej i ciekawej opowieści prof.Janusza Słodczyka – oblicza Indii. Natomiast o 20:00 wyruszyć pieszo, wspólnie z Rafałem Siereckim, na pielgrzymi szlak św. Olafa w Norwegii.


Do słuchania od 6:05 do 7:00 zaprasza Barbara Tyslik. Z autorką można kontaktować się mailowo: barbara.tyslik@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »