Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 26 października 2020 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
Władysław Komendarek na przełomie lat 70. i 80. był jednym z filarów progresywnego zespołu Exodus, z którym zdobywał Złote Płyty i objeżdżał największe hale w Polsce. Pulsujące syntezatory, zapadające w pamięć melodie i obyczajowy film z połowy lat 80. w tle.

Debiutancki album Electronic Division pojawia się po raz pierwszy na płycie CD.

Muzyka ze słuchowiska "Zbiesione" wykonana przez zespół Auto Da Fe.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Historia Doroty Grzeli, bohaterki reportażu Eweliny Rusin-Różyckiej, "Gdzie diabeł nie może" (premiera w roku 2018) do typowych nie należy. Aż trudno uwierzyć, że to wszystko przytrafiło się jednej osobie. Okrucieństwo losu, wręcz absurdalne w sytuacji, która nie powinna przynieść zagrożenia, a później mozolne, przepełnione także troską o innych, odzyskiwanie dla siebie tego co ważne i najważniejsze. Zaskakująca to opowieść z zaskakującym finałem, bo to tylko samo życie może napisać taki scenariusz.

Na trudne czasy dobre wspomnienia też mogą się przydać. Zdejmiemy pajęczynę z reportażu Marii Rasińskiej, "Wesele". Autorka pojechała w roku 1970 do Zawadzkiego, by zarejestrować regionalne widowisko, by spotkać się z wykonawcami i twórcami. Przypomnimy sobie słowa ludzi, którzy folklor mocno kochali i chcieli, by najważniejsze i najpiękniejsze obyczaje przetrwały. W tym także uroczo rozśpiewanym reportażu usłyszymy między innymi: Zofię i Antoniego Czechów oraz Konstantego Czudaja. Całości urody dodaje śląska gwara i pogoda ducha wykonawców. Udziela się! Proszę sprawdzić.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »