Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 24 października 2020 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ
Fenomen ostatnich lat. Rodzinna Kapela Maliszów z Męciny Małej w Beskidzie Niskim, założona przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci, grająca muzykę inspirowaną tradycją swojego regionu - powiatu gorlickiego, w ciągu swojej działalności podbiła cały świat. Ich drugi album ukazuje się pod tytułem "Wiejski dżez" jest w zasadzie kontynuacją stworzonego przez kapelę stylu, który ewoluuje w stronę improwizacji. Profesor Andrzej Bieńkowski to prawdziwa instytucja w świecie muzyki tradycyjnej w Polsce. Płyta "Śpiewy, gwizdy, krzyki” ukazuje bogactwo i różnorodność tradycji wokalnych polskiej wsi.

Do słuchania w piątek od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie.
Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

14:00 EKO WYŚCIG
W pierwszej części zajmiemy się wzrostem opłat za wywóz śmieci w Rodzinnych Ogrodach Działkowych Odra w Opolu. Czarny scenariusz zakłada, że działkowicze za użytkowanie kawałka swojej zielonej przestrzeni będą musieli zapłacić nawet 500 złotych.

Sprawdzimy też, czy czasy, w których przyszło nam żyć otwierają nasze serca na czworonogi żyjące w schroniskach.

Będziemy też na Warmii i Mazurach gdzie trwają żołędziowe żniwa. W nadleśnictwach podległych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie w tym roku planowane jest zebranie 70-ciu ton żołędzi. Dlaczego i jakie są brane pod uwagę – o tym w pierwszej godzinie programu.

Na koniec o wyjątkowym wyczynie polskiego pływaka długodystansowego na Morzu Śródziemnym.

Druga godzina to wizyta na cmentarzu w Opolu, gdzie znajduje się specjalny regał na znicze do ponownego użytku. Sprawdzimy też ile ton śmieci co roku wyjeżdża z cmentarza po pierwszym listopada.

Spróbujemy też specjalnych jabłek, które są rozdawane w pociągach, a na koniec o wielkich powrotach do nowej rzeczywistości, czyli jak wylądowali trzej astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i co ze sobą przywieźli.

Do słuchania od 14:00 do 16:00 zaprasza Justyna Marcińska. Z autorką można kontaktować się mailowo: justyna.marcinska@radio.opole.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »