Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 24 października 2020 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ
Fenomen ostatnich lat. Rodzinna Kapela Maliszów z Męciny Małej w Beskidzie Niskim, założona przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci, grająca muzykę inspirowaną tradycją swojego regionu - powiatu gorlickiego, w ciągu swojej działalności podbiła cały świat. Ich drugi album ukazuje się pod tytułem "Wiejski dżez" jest w zasadzie kontynuacją stworzonego przez kapelę stylu, który ewoluuje w stronę improwizacji. Profesor Andrzej Bieńkowski to prawdziwa instytucja w świecie muzyki tradycyjnej w Polsce. Płyta "Śpiewy, gwizdy, krzyki” ukazuje bogactwo i różnorodność tradycji wokalnych polskiej wsi.

Do słuchania w piątek od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie.
Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

6:00 OBIEŻYŚWIAT
Wprawdzie rozsądny turysta dalekich podróży obecnie nie planuje, jednak magia radia sprawia, że nie tylko w każdej chwili, ale nawet bez biletu, możemy wyruszyć na przysłowiowy „koniec świata”. Dziś odwiedzimy kraj położony nad Morzem Karaibskim i Oceanem Atlantyckim w północnej części Ameryki Południowej. Graniczący od zachodu z Kolumbią, od wschodu z Gujaną, a od południa z Brazylią.

Kraj ogromnych kontrastów: z jednej strony karaibskie plaże i lasy równikowe delty Orinoko oraz góry skaliste, a z drugiej – zaniedbana gospodarka, inflacja, a nawet ubóstwo. Chociaż przed laty główny towar eksportowy, czyli ropa naftowa, przyczynił się do ówczesnego cudu gospodarczego. To oczywiście Wenezuela, którą ostatnio, w czasie podróży po Ameryce Południowej, odwiedziła Renata Matusiak z Kędzierzyna-Koźla, pasjonatka samotnych, niskobudżetowych wojaży po świecie.

Po emisji magazynu jego dźwiękowy zapis opatrzony zdjęciami autorstwa Renaty Matusiak, dostępny będzie na stronie internetowej Radia Opole, w zakładce "Obieżyświat".

Do słuchania od 6:05 do 7:00 zaprasza Barbara Tyslik. Z autorką można kontaktować się mailowo: barbara.tyslik@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »