Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 22 października 2020 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Tym razem w audycji królować będzie muzyka przeznaczona na instrumenty dęte... choć nie tylko! Inspiracji do skomponowania playlisty na naszą kolejną, muzyczną ucztę poszukamy jednak na koncertach - zarówno tych organizowanych przez Filharmonię Opolską im. Józefa Elsnera, jak i tych, które wpisują się w tegoroczny 36. Festiwal "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" im. Zbigniewa Pawlickiego w Mosznej.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: klasyka@radio.opole.pl

Audycja ma też swój profil na Facebooku - zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

Zobacz: Ramówka 2020 - pasmo główne
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Tego wieczoru zapraszamy do wysłuchania premiery i wspomnień z naszego bogatego archiwum.

Brak troski o to dzieło wykorzystały siły natury – wichura, która w lutym przeszła przez Opole, powaliła potężną, skorodowaną rzeźbę. Syn jej twórcy Mariana Nowaka, Paweł Nowak, chciałby jak najszybciej przystąpić do ratowania orła, ale to nie takie proste. Najpierw zdemontowany we wrześniu 2010 roku "Pegaz", też autorstwa jego ojca, musi opuścić pracownię, by było miejsce na ratowanie orła. Bez wsparcia ludzi, którzy mogą z racji pełnionych funkcji pomóc, nie może się obyć. O dziełach, które są warte ocalenia, opowiedział autorce reportażu inżynier pożarnictwa, Tadeusz Śliwa. Wykonana z metalu figura orła, stojąca przy budynku Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Budowlanych w Opolu wymagała – tak jak wszystkie rzeźby plenerowe – stałej, fachowej opieki. Czas pokazał, że jej po prostu zabrakło. W nowym reportażu Barbary Tyslik pt. "Pegaz zdrowieje, a orzeł czeka..." usłyszymy dr Joannę Filipczyk, historyka sztuki, Wojciecha Nawarę, brygadiera, zastępcę opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, młodszego brygadiera Grzegorza Brzozowskiego, naczelnika wydziału kwatermistrzowskiego w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, Tadeusza Śliwę, starszego brygadiera w stanie spoczynku oraz Pawła Nowaka. A orzeł... czeka.

Po premierze sięgniemy do wspomnień. A urok radia w stylu "retro" najpiękniej przejawia się w reportażach, przekonamy się o tym dzięki pracy Zdzisławy Błażkowskiej z roku 1980. Audycja zatytułowana "Wróżka" to po prostu zachowana w dźwięku mentalność mieszkańców dawnej wsi. Główną bohaterką opowieści jest pani, której sposobem na życie stało się wróżenie z kart. Wiele zaskoczeń ta historia przynosi i powrót do świata, którego już nie ma. Czy na pewno? To pytanie pojawia się po wysłuchaniu barwnej i jakże ciekawej całości. Uroczy też jest brak respektu dla radiowego mikrofonu, prezentowany przez uczestników nagrania.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »