Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 21 października 2020 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Krzysztof Cugowski Piotr Figiel Ensemble - "Wokół cisza trwa"

Po rockowych płytach z Budką Suflera i grupą Cross, płyta nagrana z zespołem Piotra Figla (on sam skomponował też trzy zawarte na niej piosenki) musiała być zaskoczeniem. Mamy tutaj sporo elementów muzyki funk i soul, a Cugowski sięga po bardziej stonowane środki wokalne. Oczywiście w utworach balladowych, najbliższych wcześniejszym dokonaniom, jest od razu rozpoznawalny, ale myślę, że wielką zaletą tej płyty są właśnie te nowocześnie, na owe czasy, opracowane kompozycje.

Illes - "Illes"

Grupa swoimi początkami sięga jeszcze końca lat 50-tych, ale prawdziwą karierę rozpoczęła w latach big bitu, mocno nawiązując do muzyki the Beatles. Chociaż prezentowana płyta wydana została w 1973 roku, wpływy te są nadal bardzo wyraźne, co dla jednych, zwłaszcza szukających oryginalnych, nietuzinkowych grup, może być minusem, ale dla miłośników dawnych brzmień jest bez wątpienia przyjemną, sentymentalną podróżą.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl
21:00 STUDIO REPORTAŻU
"Z głową w chmurach" to metafora niezwykle pojemna i dla reportażu radiowego bardzo użyteczna. Proszę tylko wsłuchać się w swoje skojarzenia po przeczytaniu tego tytułu... Tym bardziej polecam jeszcze jedną możliwość, zapewne zaskakującą. Oto bohater audycji Haliny Nabrdalik - Eryk Murlowski (zmarł siedem lat temu) - był człowiekiem o wielu zainteresowaniach, marzycielem i społecznikiem, wychowawcą młodzieży poprzez sport i kulturę. Wspólnie z ojcem założył wiele lat temu jedyną w Polsce sekcję monocyklistów, czyli ludzi, którzy pokochali jazdę na rowerze, który ma... jedno koło mniej! Nagrania powstały w roku 2006 w Chrzelicach i są dziś ciekawym dokumentem społecznego zaangażowania, współpracy i niesienia radości, jakże potrzebnej w każdym środowisku.

Nasza kolejna wyprawa w czasie i przestrzeni - już na wielu kołach - urok radia retro nam podaruje. To będzie bowiem reportaż Tadeusza Horoszkiewicza z roku 1970, "Maszynista pierwszej klasy". Bohaterem tej opowieści był Mikołaj Kocot, kolejarz od 1936 roku. Jak się zapinało skład do parowozu? Dlaczego krowa (choć nie "święta") z toru nie miała najmniejszego zamiaru się usunąć? Czy pociąg do Nysy dojechał punktualnie? Nie bez przyjemności posłuchają Państwo odpowiedzi.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »