Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 21 października 2020 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Krzysztof Cugowski Piotr Figiel Ensemble - "Wokół cisza trwa"

Po rockowych płytach z Budką Suflera i grupą Cross, płyta nagrana z zespołem Piotra Figla (on sam skomponował też trzy zawarte na niej piosenki) musiała być zaskoczeniem. Mamy tutaj sporo elementów muzyki funk i soul, a Cugowski sięga po bardziej stonowane środki wokalne. Oczywiście w utworach balladowych, najbliższych wcześniejszym dokonaniom, jest od razu rozpoznawalny, ale myślę, że wielką zaletą tej płyty są właśnie te nowocześnie, na owe czasy, opracowane kompozycje.

Illes - "Illes"

Grupa swoimi początkami sięga jeszcze końca lat 50-tych, ale prawdziwą karierę rozpoczęła w latach big bitu, mocno nawiązując do muzyki the Beatles. Chociaż prezentowana płyta wydana została w 1973 roku, wpływy te są nadal bardzo wyraźne, co dla jednych, zwłaszcza szukających oryginalnych, nietuzinkowych grup, może być minusem, ale dla miłośników dawnych brzmień jest bez wątpienia przyjemną, sentymentalną podróżą.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl
19:00 REWIRY KULTURY
IX Opolski Festiwal Gór, który odbył się w ubiegły weekend w Opolu, był okazją do spotkania nie tylko "ludzi gór", ale wszystkich, którzy interesują się himalaizmem. Maciej Jerzy Pietrowicz opowiadał o książce "Śladami uczestników pierwszej jeleniogórskiej wyprawy w Himalaje Annapurna South 1979" oraz o wyprawie, którą odbędzie w przyszłym roku, Piotr Hercog o ultramaratonach, w których bierze udział na całym świecie, Rafał Fronia, himalaista, pisarz - czym dla niego jest anatomia góry.

Będzie także o wielkim miłośniku Tatr, filozofie Józefie Tischnerze. Wojciech Bonowicz, który gościł wczoraj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu (w ramach projektu "Wpadnij w bibliosieć") napisał książkę "Tischner. Biografia". Jest to nie tylko rzetelna relacja o życiu i kształtowaniu się wybitnego człowieka, który, jak twierdził - starał się dawać innym przede wszystkim nadzieję.

Do słuchania od 19:05 do 21:00 zapraszają: Agnieszka Zientarska. Z autorką można kontaktować się mailowo: agnieszka.zientarska@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »