Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 17 września 2020 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Sporo miejsca poświęcimy muzyce Ludwiga van Beethovena, sięgniemy bowiem nie tylko po jego jedyny koncert skrzypcowy, ale także mało znany koncert fortepianowy, będący... transkrypcją! Przypomnimy też jakie koncerty czekają nas w tym tygodniu w ramach 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. Spotkamy się również z Marią Ołdak - skrzypaczką, pedagogiem, a zarazem prezesem Towarzystwa Muzycznego w Opolu - by spytać m.in. o losy Festiwalu muzycznego "W oparach dźwięków".

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: klasyka@radio.opole.pl

Audycja ma też swój profil na Facebooku - zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

Zobacz: Ramówka 2020 - pasmo główne
21:00 STUDIO REPORTAŻU
W jaki sposób należy mówić o takich wydarzeniach, jak te sprzed 81 lat? Czy powinniśmy ciągle załamywać ręce i krzyczeć całemu światu o niesprawiedliwości dziejowej?

Pretekstem do zastanowienia się nad tym, jak pamiętać historię jest agresja ZSRR na Polskę, jednak w bardzo szerokim kontekście - zastanowimy się, jak mądrze pielęgnować pamięć, czy to prawda, że kraje zachodnie, kolonizujące Afrykę, Azję i Amerykę odpowiedzialne są za śmierć 50 milionów ludzi tylko w XX wieku, czy belgijski król chowając się za organizacją charytatywną uśmiercił niemal 10 milionów mieszkańców Konga, czy USA są uzależnione od kaprysów Chin, jakie warunki panowały w więzieniu w Starobielsku, co pozostało nam dziś po krzywdzie łambinowickiej?

Wysłuchamy m.in. reportażu Witolda Nowickiego "Przez pół wieku" oraz Barbary Tyslik "Nie było takiego lasu"


Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Adrian Chimiak. Z autorem można kontaktować się mailowo: adrian.chimiak@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***