Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 14 sierpnia 2020 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Mech - Tasmania
  • Drugie spotkanie z zespołem i jego drugą płytą (chociaż po wydaniu archiwalnych nagrań z początku kariery można te numerację zweryfikować), która nie odbiega stylistycznie od poprzedniczki, nadal mamy tu elementy hard rocka z nowoczesną elektroniką i nową falą, a bliskie to wszystko drodze, jaką wytyczyła inna światowa grupa z tego okresu, czyli Saga, bo też i progresywne inspiracje często przychodzą na myśl w trakcie wnikliwego słuchania.

The Stooges - The Stooges
  • Debiutancki album protoplastów punk rocka, tu, mocno jeszcze osadzone w psychodelii (która na początku mieli tez w nazwie), ale bez wątpienia stanowili obok The Doors zjawisko osobne w ówczesnej muzyce. Pomijając szaleństwa i ekscesy Iggy Popa, który przez kolejne lata kariery udowodnił, że jest wyjątkowo inteligentnym i mającym wiele do powiedzenia artystą, a nie tylko piosenkarzem rockowym.

Cherokee - Cherokee
  • Jedyny (nagrany w 1971 roku) album tej wyjątkowej, chociaż grającej bardzo amerykańską muzykę osadzoną w folku i southern rocku, kapeli, stworzonej przez dwóch braci. Nie udało im się tak bardzo jak The Eagles czy Doobie Brothers, chociaż poziomem na pewno im nie ustępują, a i późniejsza gwiazda Smokie myślę wiele tu zaczerpnęła.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl
21:00 STUDIO REPORTAŻU

To był rok 1973. Danuta Nowicka pojechała do Koźla (które jeszcze wtedy bez Kędzierzyna sobie radziło) by spotkać się z zespołem "Czarna noc". A to byli rozśpiewani i roztańczeni Cyganie (wtedy tak się mówiło) którzy chcieli opowiedzieć o swojej artystycznej drodze i o życiu, które zawsze budziło ciekawość, chociażby dlatego, że: "Cygana ciągnęło do lasu jak kanarka, nawet zimą". Jakże zwyczajnie, jakże pięknie udało się reporterce opowiedzieć o życiu wrażliwych Romów, bo zdobyła ich zaufanie i sympatię, bo jeśli ktoś tak otwarcie mówi, że: "U nas to złodziejstwo jest już niemodne, przedtem się kradło, czemu nie ?" - i zastanawia się nad przyczynami takiego stanu rzeczy, to oznacza, że na pewno warto reportażu, "Stoją wozy kolorowe", w skupieniu posłuchać. Także dlatego, że stosownymi nutami został ozdobiony.


-"Ciemno wszędzie, głucho wszędzie..." - tak było, gdy tam dotarli. "W krainie wieszcza", to reportaż Haliny Nabrdalik z roku 2010, w którym Barbara Lach i Andrzej Mikosza opisali swoją podróż sentymentalną. Para aktorów Teatru Lalki i Aktora w Opolu - wybrała się na Białoruś i Litwę. Pojechali tam, by zaprezentować spektakle z poezją Adama Mickiewicza. Dzięki ich wspomnieniom powstała urocza audycja, pięknymi słowami i myślami ozdobiona, pełna ciekawych informacji, na przykład - o wizycie w Starych Wasyliszkach, gdzie dom rodzinny Czesława Niemena można zobaczyć. Radiowy teatr wyobraźni w pełnym rozkwicie.


Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »