Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 13 sierpnia 2020 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Przeniesiemy się do XIX wieku i w scenerii nadwiślańskiej wsi wsłuchamy się w historię miłosną młodego flisaka... A wszystko to za sprawą jednoaktowej opery komicznej Stanisława Moniuszki. Wodno-przyrodniczy wątek wzmocnimy ponadto za sprawą słynnego "pstrągowego" kwintetu fortepianowego Franza Schuberta.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: klasyka@radio.opole.pl

Audycja ma też swój profil na Facebooku - zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

Zobacz: Ramówka 2020 - pasmo główne
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Reportaż Andrzeja Russaka, "Przeżyłem wiele z moją orkiestrą" powstał w roku 2010. Dzięki tej pracy przypomnimy sobie, że jest w orkiestrach dętych... jakaś magia. Zygmunt Antosik, dyrygent hutniczej orkiestry w Ozimku, zaczynał jako dobosz. Usłyszymy o jego muzycznym dorastaniu w tym zespole i o upadku orkiestry po 1990 roku. No i później o tworzeniu nowej orkiestry miejskiej, która zagrała po raz pierwszy w grudniu 2009 r. Ponoć w latach 90-tych minionego wieku występowanie w ludowych zespołach muzycznych było czymś wstydliwym, podobnie granie w orkiestrze dętej. Posłuchajmy tej barwnej i ciekawej opowieści, pięknie nutami ozdobionej, także dzięki Andrzejowi Czubińskiemu, który dźwiękowo reportaż zrealizował.

Warto również sięgnąć do archiwum po reportaż Witolda Nowickiego, "Śląskie kwiaty", który miał premierę w roku 1989 i wtedy też wyprawie do ojczyzny przewodził ksiądz Franciszek Kurzaj. Audycja, która powstała lat temu trzydzieści, zawiera wiele ciekawych informacji i co naturalne, wzruszeń. Dodatkowo autor zamieścił fragmenty reportażu Melchiora Wańkowicza, "Panna Maria w Teksasie", które przeczytała niezapomniana Ewa Lubowiecka. Z wielu powodów przypomnienie tej pracy jest uzasadnione, ale przecież w radiu także przyjemność słuchania się liczy.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***