Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 9 sierpnia 2020 roku

19:00 ŚLADAMI KRESOWEJ ATLANTYDY
W programie Śladami Kresowej Atlantydy opowiemy o mieszkańcach Opolszczyzny związanych z Ziemią Tarnopolską.

Przed drugą wojną światową województwo to graniczyło ze Związkiem Radzieckim. Jego stolicą był Tarnopol, a do większych miast należały Brody, Brzeżany, Zbaraż i Złoczów. Według deklarowanego języka ojczystego Polacy stanowili tam 49 procent mieszkańców. Ukraińców było 45 procent. Niespełna 5 procent to ludność żydowska. Są to dane Powszechnego Spisu Ludności przeprowadzonego w 1931 roku. Województwo tarnopolskie liczyło wówczas ponad 1,6 mln mieszkańców. Po wojnie ekspatriantów z tego regionu II RP osiedlono m.in. na Opolszczyźnie.

Kluby Tarnopolan są najdłużej działającymi organizacjami kresowymi w Polsce. Jeden z nich funkcjonuje w Nysie. O działalności popularyzującej Kresy Wschodnie Rzeczpospolitej opowie jego przewodnicząca Janina Stadnik oraz Stanisława Jung z Nysy.

W programie przedstawimy też kolejny odcinek audiobooka o losach polskiej rodziny ze Stanisławowa, która po wojnie osiadła w Opolu.

Do słuchania od 19:05 do 20:00 zaprasza Jan Poniatyszyn. Z autorem można kontaktować się mailowo: jan.poniatyszyn@radio.opole.pl

Zajrzyj też na podstronę audycji "Na Kresy z Nicieją"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***