Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 14 kwietnia 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Paul McCartney - Band on the Run
W najbliższych audycjach sporo miejsca znajdzie solowa twórczość byłych muzyków The Beatles. Najpierw posłuchamy płyty McCartneya z 1973 roku, którą nagrał z założoną przez siebie grupą Wings.

Zespół prawie przestał istnieć, ponieważ tuż przed wyjazdem na sesję do Nigerii dwóch jego członków zrezygnowało i album został nagrany przez Paula z Lindą oraz jedynego jaki się ostał muzyka Wings - Denny Leina. Pomimo personalnych zawirowań, powstał najwyżej oceniany album w solowym dorobku McCartneya, często porównywany do słynnego Sierżanta Pieprza.

Rush - 2112
Czwarta i przełomowa płyta w dorobku kanadyjskiego tria, które do 1976 roku grało dosyć konwencjonalny, chociaż nie pozbawiony oryginalności, hard rock. To właśnie na tej płycie postanowili pójść dalej i poeksperymentować, rozbudowując kompozycje i łącząc ciężki rock z rockiem progresywnym, za co pokochali ich fani i czym zjednali sobie przychylność muzycznych krytyków.

Niewątpliwie najbardziej na uwagę zasługuje tytułowa suita, wypełniająca pierwszą stronę. Na drugiej znalazły się jeszcze klasyczne rockowe piosenki, ale takie bywały też w późniejszym okresie. A przecież sporo grup progresywnych miało takie w repertuarze. Lecz nie w tym rzecz, aby grać długie utwory, ale by tworzyć konceptualne całości. I gdy wsłuchają się Państwo w tytułową suitę, także w niej znajduje się kilka osobnych (gdyby chcieć je wyciąć na singla) perełek - jak jednak wspomniałem - umiejętnie połączonych dźwiękiem i tekstem.

Od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Witold Sułek. Do autora można pisać na witold.sulek@radio.opole.pl

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »