Radio Opole » Studio M » Koncerty i sesje w Studiu M im. SBB » Koncert prezentujący płytę Jacka Mielcarka „Życiodajna…
2022-12-02, 11:00 Autor: Marzena i Jacek Mielcarkowie, oprac. Agnieszka Lubczańska

Koncert prezentujący płytę Jacka Mielcarka „Życiodajna woda” w Studiu M Radiu Opole już 10 grudnia

Jacek Mielcarek (Koncert w Cytadeli) [fot. Bogdan Augustyniak]
Jacek Mielcarek (Koncert w Cytadeli) [fot. Bogdan Augustyniak]
Prezentacja multimedialna materiału z płyty Jacka Mielcarka „Życiodajna woda” improwizowane medytacje na podstawie tekstów z Ewangelii wg św. Jana - to wydarzenie, na które zapraszamy w sobotę 10 grudnia. Początek o godz. 18:00.
Wizualizacje przygotował Piotr Cieślik. Po prezentacji nastąpi wykład dr. Jana Przybyła i Marcina Janowskiego o tym, w jaki sposób współcześnie odczytywać Ewangelię. Na zakończenie - pytania od publiczności. Całe spotkanie poprowadzą Marzena i Jacek Mielcarkowie. Retransmisja wydarzenia w jednej z grudniowych audycji Słuchać i słyszeć.

Bilety w cenie 30 złotych dostępne są w sklepie internetowym Radia Opole.

Okładka płyty [fot. Marzena Mielcarek]Płytę „Życiodajna woda” nagrano w Radiu Opole w lipcu 2022. W nagraniu udział wzięli:
  • Jacek Mielcarek (instrumenty dęte drewniane)
  • Jakub Mielcarek (kontrabas)
  • Marek Kądziela (gitara elektryczna)
  • Łukasz Stworzewicz (perkusja)
  • Waldemar Kotas (aktor - lektor)
  • Paweł Patyniak (realizacja nagrań)
Więcej o przedsięwzięciu pisze poniżej Jacek Mielcarek

Ewangelia wg św. Jan przedstawia prozę o ściśle określonej i skrupulatnie przestrzeganej rytmice, przy czym daje się zauważyć upodobanie autora do podejmowania coraz to na nowo poszczególnych terminów lub całych zwrotów po to, by nad nimi długo medytować i odkrywać w nich prawdy wyższego rzędu – Ewangelię duchową. Jest to chronologicznie najpóźniejsza spośród czterech ewangelii. Medytacja i symbolika duchowa to dla muzyka rzecz nie do pogardzenia. Narracja i mistyka tej ewangelii są jak najbardziej czymś, co sprawia, że tym materiałem mogą zainspirować się artyści uprawiający kompozycję improwizowaną.

„Na początku było Słowo,
a Słowo było u Boga
i Bogiem było Słowo.
Ono było na początku u Boga.
Wszystko przez Nie się stało,
a bez Niego nic się nie stało,
[z tego], co się stało…”
- ta wielka duchowość tekstu zainteresowała twórców tak bardzo, że odczuli potrzebę zrealizowania owych myśli, czy też przeniesienia istotnych fragmentów ewangelii w świat muzyki współczesnej, improwizowanej. Każdy z wykonawców otrzymał zadanie znalezienia siebie w związku z poetyckością i muzyką. Artyści podjęli temat Ewangelii z jednej strony posługując się współczesnymi środkami wyrazu, a więc: elektronika, komputery, gitara elektryczna, perkusja, instrumenty dęte i kontrabas. Z drugiej strony ów tekst, choć napisany bardzo dawno, idealnie współgra z wyobraźnią współcześnie tworzących muzyków. Interpretując improwizowaną kompozycję, artyści wchodzą w interakcję z dziejami Chrystusa opisywanymi przez świętego Jana. Każda spośród wybranych sekwencji Ewangelii jest ściśle związana z muzycznym nastrojem wytworzonym przez wspólne porozumienie wykonawcze.

[Jacek Mielcarek]
Poznaj artystów pracujących przy projekcie:
  • Jacek Mielcarek - niewidomy muzyk. Jest absolwentem wydziału jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Już w czasie studiów dostał wyróżnienie na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Po ukończeniu studiów koncertował w Kanadzie i USA wraz z czołówką polskich muzyków rozrywkowych. Po powrocie do kraju zajmował się rozpowszechnianiem muzyki jazzowej, występując w klubach, a także prowadząc audycje w Radiu Opole, w którym przedstawiał najnowsze nagrania jazzowe znanych i mniej znanych artystów. Jako solista – wokalista i saksofonista z działającym przy Filharmonii Opolskiej Opole Big Band, występował m.in. na Festiwalu Jazzowym w Montreux, zyskując bardzo przychylne recenzje krytyków i publiczności. Ma na swoim koncie wydane cztery autorskie płyty.
  • Piotr Cieślik - działa na pograniczu świata techniki i sztuki wizualnej. Realizuje projekty wizualne (animacja, film), instalacje interaktywne. Od 5 lat jest wykładowcą akademickim (animacja, film, grafika 3D). Obrazy, źródła pochodzą z domeny publicznej. Wizualizacje stworzone na podstawie obrazów m.in. Hieronima Boscha, Francisco Goya. W animacji prezentowane są fragmenty obrazów, którą poddawane są przekształceniom. Prezentowane obrazy oddziaływają responsywnie na akcję prezentowanej muzyki i tekstu ewangelicznego.
  • Dr Jan Przybył - teolog, wieloletni wykładowca historii kultury polskiej i historii Kościoła. Wybitny znawca i badacz literatury polskiej, tłumacz, pilot wycieczek i autor książek o dziedzictwie kultury Kresów.
  • Marcin Janowski - obserwator i komentator życia społecznego. Członek Rady Programowej Fundacji PAFERE. Założyciel kanału filmowego "Na Argumenty", zajmującego się restytucją kultury polskiej i cywilizacji łacińskiej.

Zobacz także

2022-12-02, godz. 11:00 Koncert prezentujący płytę Jacka Mielcarka „Życiodajna woda” w Studiu M Radiu Opole już 10 grudnia Prezentacja multimedialna materiału z płyty Jacka Mielcarka „Życiodajna woda” improwizowane medytacje na podstawie tekstów z Ewangelii wg św. Jana - to… » więcej 2022-11-23, godz. 15:52 Weź udział w warsztatach z Żanetą Plotnik-Krumpietz w Studiu M im. SBB - zapisy trwają! Już 30 listopada zapraszamy do Studia M im. SBB Radia Opole na bezpłatne Warsztaty wokalno-kreatywne „Kukułeczka Kuka”, które poprowadzi animatorka i wokalistka… » więcej 2022-11-10, godz. 19:13 Muzyczna podróż Wojtka Mazolewskiego po świecie Czechowa Chociaż mamy do czynienia z muzyką do spektaklu teatralnego i to do odległego, jak się wydaje, muzyce jazzowej świata Czechowa, to reżyser bardzo świadomie… » więcej 2022-11-09, godz. 14:55 Stan Zawieszenia - uwodzą Berlin, nagrywają w Studiu M Radia Opole Zespół Stan Zawieszenia nagrał płytę w Studiu M im. SBB Radia Opole. Grupa jest dwukrotnym laureatem Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Na co… » więcej 2022-11-09, godz. 14:41 Elektroniczne brzemienia w Studiu M. Koncert zespołu Body Package Muzyka z pogranicza trip-hopu, ambientu i post rocka zagościła w Studiu M im. SBB Radia Opole. Na scenie wystąpił zespół Body Package z Opole. Artyści zagrali… » więcej 2022-10-19, godz. 13:45 Body Package z koncertem w Studiu M im. SBB już w sobotę Eksperymentują z brzmieniami elektronicznymi osadzonymi kompozycyjnie na pograniczu trip-hopu, ambientu i post-rocka. Zespół Body Package w najbliższą sobotę… » więcej 2022-10-12, godz. 16:25 Lubelska formacja B6 zagrała w Studiu M imienia SBB w Radiu Opole [ZDJĘCIA] Wielokrotnie występowali w Opolu i okolicy, ale po raz pierwszy w legendarnym Studiu M imienia SBB w Radiu Opolu. Lubelska formacja B6 dała koncert w studiu… » więcej 2022-09-19, godz. 15:15 Franio Mucha wystąpił w Studiu M Radia Opole [ZDJĘCIA] Opolski zespół Franio Mucha zagrał i zaśpiewał w legendarnym Studiu M imienia SBB Radia Opole. Formacja grała już na plenerowych scenach, ale po raz pierwszy… » więcej 2022-09-14, godz. 14:52 Franio Mucha z koncertem w Radiu Opole! Niech Was nie zwiedzie młody wiek. Franio Mucha to solowy projekt, za którym stoi Mikołaj Gawron – 18-letni multiinstrumentalista z Opola – ale świeżość… » więcej 2022-09-14, godz. 12:42 Historie powstańcze inne niż wszystkie, ożywione muzycznie w Studiu M im. SBB Radia Opole [FILM, ZDJĘCIA] Autentyczne historie sprzed stu lat, przedstawione we współczesnych tekstach Wojciecha Byrskiego - we wtorek (13.09) w Studiu M im. SBB Radia Opole odbył się… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »