Radio Opole » Studio M » Koncerty i sesje w Studiu M im. SBB » Historie powstańcze inne niż wszystkie, ożywione…
2022-09-14, 12:42 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Historie powstańcze inne niż wszystkie, ożywione muzycznie w Studiu M im. SBB Radia Opole [FILM, ZDJĘCIA]

"Niezwykłe Kobiety" – koncert w Studiu M im. SBB Radia Opole
Autentyczne historie sprzed stu lat, przedstawione we współczesnych tekstach Wojciecha Byrskiego - we wtorek (13.09) w Studiu M im. SBB Radia Opole odbył się koncert pt. "Niezwykłe kobiety. Występ, wzbogacony dodatkowo o wizualizacje Michała Misiury, był częścią artystycznego projektu realizowanego przez Górnośląskie Towarzystwo Historyczne i poświęconego cichym bohaterkom powstań śląskich - zwykłych kobiet, mierzących się z brutalną rzeczywistością powstańczą.
– Zrodził mi się w głowie pomysł, żeby podejść do tematu powstań w całkowicie inny sposób niż czynią to inni artyści – wyjaśnia Byrski. W takich sytuacjach bardzo ważne jest to, czego ogólnie się nie widzi i o czym zbyt często się nie mówi, czyli o zapleczu. I o życiu, które dzieje się na co dzień i które trzeba udźwignąć – podkreśla.

Każdy utwór to odrębna historia ilustrująca różnorodne emocje i analogicznie zróżnicowana również w warstwie muzycznej, za którą jako kompozytor i kierownik muzyczny odpowiada gitarzysta Jacek Królik.

– Jestem bardzo wzruszony – przyznał po występie artysta. – To są tak przejmujące teksty, przejmujące historie, że podczas tego koncertu odniosłem wrażenie, że wszyscy weszliśmy do środka tych opowieści, przeżywaliśmy je razem z bohaterkami i w jakimś sensie wzruszaliśmy się. Ja się rozryczałem trzy razy na tym koncercie! Parę razy się uśmiechnąłem, oczywiście... – dodaje Jacek Królik.

Warto podkreślić, że dla części zaangażowanych w projekt ludzi, m.in. dla wokalistki Oli Królik, historia powstań śląskich jest również sprawą bardzo osobistą.

– Zmierzyłam się z bardzo trudnym dla mnie programem – przyznaje. – Starałam się zrobić to jak najlepiej, jak najmocniej wczuć się w losy kobiet z tamtych czasów właśnie. Jestem Ślązaczką, pochodzę z Gliwic. Bardzo się cieszę, że miałam szansę śpiewać gwarą o tym co jest dla mnie ważne i co jest też w mojej historii: w trzecim z powstań śląskich walczył mój pradziadek – zaznacza Ola Królik.

Dodajmy, że obok wspomnianej wokalistki i gitarzysty Jacka Królika, na scenie Studia M im. SBB Radia Opole zaprezentowali się również Roksana Lewak (wokal), Łukasz Adamczyk (gitara basowa), Tomasz Kałwak (instrumenty klawiszowe) oraz Mirosław Hady (perkusja).

Więcej na ten temat w czwartkowej (15.09) audycji "Rewiry kultury" w Radiu Opole 2 KULTURA, a zapis wideo z koncertu, transmitowanego w trzeciej godzinie audycji "Dobre Granie" oraz rozmów z artystami, wkrótce pojawi się w zakładce Radio Opole 4 HISTORIA na stronie internetowej Radia Opole, które było partnerem wydarzenia. Od strony produkcyjnej nad wydarzeniem czuwał SEPTYMA Tomasz Koperwas.

Zobacz także

2022-11-23, godz. 15:52 Weź udział w warsztatach z Żanetą Plotnik-Krumpietz w Studiu M im. SBB - zapisy trwają! Już 30 listopada zapraszamy do Studia M im. SBB Radia Opole na bezpłatne Warsztaty wokalno-kreatywne „Kukułeczka Kuka”, które poprowadzi animatorka i wokalistka… » więcej 2022-11-10, godz. 19:13 Muzyczna podróż Wojtka Mazolewskiego po świecie Czechowa Chociaż mamy do czynienia z muzyką do spektaklu teatralnego i to do odległego, jak się wydaje, muzyce jazzowej świata Czechowa, to reżyser bardzo świadomie… » więcej 2022-11-09, godz. 14:55 Stan Zawieszenia - uwodzą Berlin, nagrywają w Studiu M Radia Opole Zespół Stan Zawieszenia nagrał płytę w Studiu M im. SBB Radia Opole. Grupa jest dwukrotnym laureatem Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Na co… » więcej 2022-11-09, godz. 14:41 Elektroniczne brzemienia w Studiu M. Koncert zespołu Body Package Muzyka z pogranicza trip-hopu, ambientu i post rocka zagościła w Studiu M im. SBB Radia Opole. Na scenie wystąpił zespół Body Package z Opole. Artyści zagrali… » więcej 2022-10-19, godz. 13:45 Body Package z koncertem w Studiu M im. SBB już w sobotę Eksperymentują z brzmieniami elektronicznymi osadzonymi kompozycyjnie na pograniczu trip-hopu, ambientu i post-rocka. Zespół Body Package w najbliższą sobotę… » więcej 2022-10-12, godz. 16:25 Lubelska formacja B6 zagrała w Studiu M imienia SBB w Radiu Opole [ZDJĘCIA] Wielokrotnie występowali w Opolu i okolicy, ale po raz pierwszy w legendarnym Studiu M imienia SBB w Radiu Opolu. Lubelska formacja B6 dała koncert w studiu… » więcej 2022-09-19, godz. 15:15 Franio Mucha wystąpił w Studiu M Radia Opole [ZDJĘCIA] Opolski zespół Franio Mucha zagrał i zaśpiewał w legendarnym Studiu M imienia SBB Radia Opole. Formacja grała już na plenerowych scenach, ale po raz pierwszy… » więcej 2022-09-14, godz. 14:52 Franio Mucha z koncertem w Radiu Opole! Niech Was nie zwiedzie młody wiek. Franio Mucha to solowy projekt, za którym stoi Mikołaj Gawron – 18-letni multiinstrumentalista z Opola – ale świeżość… » więcej 2022-09-14, godz. 12:42 Historie powstańcze inne niż wszystkie, ożywione muzycznie w Studiu M im. SBB Radia Opole [FILM, ZDJĘCIA] Autentyczne historie sprzed stu lat, przedstawione we współczesnych tekstach Wojciecha Byrskiego - we wtorek (13.09) w Studiu M im. SBB Radia Opole odbył się… » więcej 2022-09-09, godz. 21:43 Krzysztof Kobyliński z koncertem w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Wybitny pianista i kompozytor jazzowy Krzysztof Kobyliński wystąpił z koncertem w Studiu M im. SBB Radia Opole. To muzyk zorientowany w kierunku jazzu, ale… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »