Radio Opole » Studio M » Koncerty i sesje w Studiu M im. SBB » „Pieśni Powstań Śląskich” - koncert Grzegorza…
2020-09-01, 12:25 Autor: Agnieszka Lubczańska

„Pieśni Powstań Śląskich” – koncert Grzegorza Płonki

Grzegorz Płonka z zespołem w Studiu M im. SBB podczas koncertu "uOdro nasza, uOdro"
Grzegorz Płonka z zespołem w Studiu M im. SBB podczas koncertu "uOdro nasza, uOdro"
Koncert „Pieśni opolskiej ziemi” w Radiu Opole [fot. Marcin Skomudek]
Koncert „Pieśni opolskiej ziemi” w Radiu Opole [fot. Marcin Skomudek]
Wyjątkowy koncert pieśni powstańczych w wykonaniu śląskiego barda Grzegorza Płonki z zespołem odbędzie się w niedzielę 13 września w Studiu M im. SBB
Wyjątkowy koncert pieśni powstańczych w wykonaniu śląskiego barda Grzegorza Płonki z zespołem odbędzie się w niedzielę 13 września w Studiu M im. SBB
Wyjątkowy koncert pieśni powstańczych w wykonaniu śląskiego barda Grzegorza Płonki z zespołem odbędzie się w niedzielę 13 września w Studiu M im. SBB. Początek o godz. 17:00.

Wydarzenie odbędzie się bez udziału publiczności, ale za sprawą transmisji będzie w całości do obejrzenia na naszej stronie internetowej i profilu facebookowym radia. Poza tym koncert będzie retransmitowany na antenie Radia Opole w piątek 18 września po 23:00 w audycji
Muzyka źródeł.
Grzegorz Płonka to wielokrotnie nagradzany muzyk i popularyzator kultury śląskiej. Jest absolwentem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, autorem książek i wielu publikacji prasowych. W swym muzycznym dorobku ma kilka płyt popularyzujących śląską pieśń ludową: „Ciecze woda”, „Pieśni śląskiego buntu” oraz „Życie pieśniczką pisane”, wydaną w 2017 r. przez Regionalny Instytut Kultury czy wydana w 2018 roku płyta "uOdro nasza, uOdro".

To nie pierwszy występ artysty w Studiu M im. SBB. Tym razem wokaliście towarzyszyć będzie niezwykle utalentowana Klaudia Cyrnal, uczennica szkoły podstawowej z Katowic.

Więcej o Grzegorzu Płonce można dowiedzieć się ze strony http://www.grzegorzplonka.pl/index.html

Koncert pt. „Pieśni Powstań Śląskich” ma celu uhonorowanie i upamiętnienie ludowych utworów powstałych w czasie Powstań Śląskich i Plebiscytu, zebranych m.in. na terenie obecnego województwa opolskiego przez prof. Adolfa Dygacza – cenionego, śląskiego etnomuzykologa. Pieśni wyrażają patriotyczne uczucia Ślązaków i przybliżają wydarzenia i atmosferę lat 1919-1921.

Koncert połączony będzie z promocją śpiewnika pieśni powstańczych wydanego przez Instytut Śląski w Opolu. Wśród autorsko zaaranżowanych utworów podczas występu w Studiu M posłuchamy m.in.:
  • Z tamtyj strony uOdry dziwium sie niydzwiejdzie – pieśń zapisana w Dzierżysławicach (pow. Prudnik), szczególnie popularna na Opolszczyźnie.
  • Kajze mi się podzioł mój synocek miły – zapisana w Opolu w 1961 r. Pieśń wykorzystana przez Henryka Mikołaja Góreckiego w III Symfonii „Symfonia pieśni żałosnych” op. 36
  • Cysorz Frydryk Wilhelm – zapisana w Łączniku (pow. Prudnik) w 1953 r. Słowa i melodia wzorowane na starej pieśni koledowej.
  • Nadstawcie ucha, kochani ludkowie – pieśń nawiązująca do wydarzeń z bitwy o Górę św. Anny.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „Dla Dziedzictwa”. Partnerami: Instytut Śląski w Opolu, Radio Opole i Radio Katowice. Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Śpiewnik pieśni powstańczych Instytutu Śląskiego w Opolu sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Zobacz także

2020-11-15, godz. 00:14 Od pół wieku "szukają, burzą i budują". Grupa SBB świętuje 50-lecie w Radiu Opole w Studiu M ich imienia [KONCERT… To wieczór pełen wspomnień, emocji i muzycznych podróży. Za nami panel dyskusyjny pod hasłem „Szukaj, burz i buduj”, poświęcony historii zespołu SBB… » więcej 2020-11-02, godz. 16:10 Koncert "50-lecie SBB. Wolność z nami!" już 14 listopada W sobotę 14 listopada w Studiu M im. SBB odbędzie się jubileuszowy koncert patronów muzycznego studia Radia Opole, legendarnej grupy SBB. Koncert pt. „50-lecie… » więcej 2020-10-20, godz. 10:53 Bluesowe klimaty w Studiu M im. SBB. Mizia & Mizia Blues Band tym koncertem uczczą 20-lecie zespołu KONCERT ODWOŁAN… AKTUALIZACJA: Planowany na 29 października koncert w Studiu M im. SBB nie odbędzie się w tym terminie. O nowej dacie koncertu poinformujemy wkrótce. Wrocławski… » więcej 2020-10-15, godz. 23:08 Pełne spektrum emocji i stylów muzycznych. Hengelo w Studiu M Radia Opole [FILM, ZDJĘCIA] Pełne spektrum emocji i stylów muzycznych. Zespół Hengelo dał pokaz wirtuozerii i dobrego smaku. Zobacz transmisję wideo i zdjęcia z koncertu w Studiu M… » więcej 2020-10-09, godz. 17:13 Halina Mlynkova w Radiu Opole! [FILM, ZDJĘCIA] Nastrojowe spotkanie w Studiu M im. SBB. Radio Opole odwiedziła Halina Mlynkova. Rozmowa z artystką, przeprowadzona przez Magdalenę Szybińską, odbyła się… » więcej 2020-10-05, godz. 14:21 Hengelo z koncertem w Studiu M im. SBB - zobacz transmisję! Oryginalne brzmienia gitar, wielowarstwowe partie syntezatorów i unikatowa barwa wokalu – w czwartek 15 października w Studiu M im. SBB wystąpi zespół Hengelo… » więcej 2020-09-24, godz. 22:58 Resoraki w Studiu M im. SBB Radia Opole [FILM, GALERIA ZDJĘĆ] Pochodzący z Wrocławia zespół Resoraki wystąpił w legendarnym Studiu M imienia SBB w Radiu Opole. Grupa zaprezentowała materiał ze swoich dwóch płyt… » więcej 2020-09-18, godz. 10:11 Resoraki z koncertem w Studiu M im. SBB już 24 września. Transmisja online o 20:00 – to trzeba zobaczyć! Resoraki to zespół z Wrocławia, który powstał ze wspólnego muzykowania pięciu kumpli. Poszukując indywidualnego stylu muzycznego, nie zważając na przeciwności… » więcej 2020-09-13, godz. 18:43 „Pieśni Powstań Śląskich” w wykonaniu Grzegorza Płonki wybrzmiały w Studiu M. im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Przybliżyć wydarzenia i atmosferę lat 1919-1921 - taki cel przyświecał koncertowi „Pieśni Powstań Śląskich” w wykonaniu barda śląskiego Grzegorza… » więcej 2020-09-10, godz. 21:05 Szymon Pejski przedpremierowo w Studiu M im. SBB Radia Opole [FILM, ZDJĘCIA] Szymon Pejski zaśpiewał w legendarnym Studiu M im. SBB Radia Opole. Artysta zaprezentował materiał ze swojej najnowszej płyty, która ukaże się w piątek… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »