Wybory Parlamentarne 2015
Radio Opole » Wybory Parlamentarne 2015 » Wybory Parlamentarne 2015

Wybory Parlamentarne 2015

2015-10-25, 06:55 Autor: Aneta Skomorowska

Jak się dzieli mandaty w Sejmie i Senacie? [PORADNIK WYBORCZY]

(fot. Mariusz Materlik)
(fot. Mariusz Materlik)
Województwo opolskie obejmuje jeden okręg wyborczy w wyborach do Sejmu, w którym wybieramy 12 kandydatów. Nie oznacza to, że stawiamy 12 krzyżyków na karcie do głosowania. Możemy postawić tylko jeden znak "X" na karcie. Uwaga! Karta do głosowania jest zbroszurowana, wygląda jak książeczka formatu A4 i w całej tej broszurze stawiamy jeden znak "X" obok nazwiska kandydata, a nie obok nazwy komitetu wyborczego na spisie treści.
W wyborach 25 października wybieramy też trzech senatorów w trzech okręgach wyborczych, bo na tyle okręgów w wyborach do Senatu jest podzielone nasze województwo. Zachodnia część regionu to okręg nr 51, miasto Opole i powiat opolski to okręg nr 52, a wschodnia część regionu to okręg 53. W zależności od tego, w jakim okręgu wyborczym mieszkamy, taką będziemy mieli listę kandydatów na senatorów.

- W okręgu wyborczym nr 51 jest 6 kandydatów, w okręgu nr 52 jest 8 kandydatów, a w okręgu nr 53 jest 7 kandydatów. W każdym okręgu wybieramy jednego kandydata, stawiając znak "X" przy jednym nazwisku - mówi dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz. - Senatorem w każdym z okręgów zostanie ten kandydat, który zdobędzie największą liczbę głosów - dodaje.

Wybory do Sejmu to wybory proporcjonalne. Oznacza to, że najpierw jest ustalane, czy komitety uzyskały więcej niż 5 procent wszystkich oddanych głosów, czyli to, czy przekroczyły 5-procentowy próg wyborczy. Te, które próg wyborczy przekroczą, biorą udział w podziale mandatów w okręgu, czyli w naszym przypadku w województwie opolskim.

Z przekroczenia progu wyborczego zwolniona jest Mniejszość Niemiecka.

- To ustawowa zasada wprowadzona w ordynacji wyborczej i w Kodeksie wyborczym - wyjaśnia dyrektor opolskiej delegatury KBW. - Z progu wyborczego zwolnione są komitety nie tylko Mniejszości Niemieckiej, ale wszystkie komitety zarejestrowane przez mniejszość narodową. Ale i tak komitet MN niemieckiej musi zdobyć określoną liczbę głosów w naszym regionie, aby brać udział w podziale mandatów w okręgu - dodaje dyrektor Tkacz.

Komitet wyborczy Zjednoczona Lewica musi przekroczyć 8-procentowy próg wyborczy. Taki próg jest ustalony dla komitetów koalicyjnych, czyli założonych w porozumieniu kilku ugrupowań.
Poradnik wyborczy "Wybieraj świadomie"

Zobacz także

2015-10-14, godz. 18:17, Niedzielna Loża Radiowa Niedzielna Loża Radiowa 23 sierpnia 2015 - posłuchajcie! Prezydent Andrzej Duda oświadczył w telewizyjnym orędziu, że zwraca się do Senatu z wnioskiem, by w dniu wyborów 25 października poddać pod ogólnokrajowe referendum kwestie: zniesienia obowiązku szkolnego sześciolatków, obniżenia… » więcej 2015-10-14, godz. 17:24, Wiadomości z regionu Ryszard Wilczyński zabiegał o głosy brzeżan. Sprawa BCM i wałów Wojewoda opolski i zarazem kandydat na posła z ramienia PO przyjechał dziś (14.10) do Brzegu. Odwiedził kilka miejsc, m.in. szpital i tamtejszy magistrat. Rozmawiał o najważniejszych kwestiach dla miasta i tego regionu Opolszczyzny… » więcej 2015-10-14, godz. 17:17, Niedzielna Loża Radiowa Niedzielna Loża Radiowa 4 października 2015 - posłuchajcie! Dlaczego w dobiegającej końca kadencji Sejmu nie zostały uchwalone ważne ustawy takie, jak: nowe prawo o działalności gospodarczej oraz ustawa o pomocy osobom, które mają kredyty we frankach szwajcarskich? Czy to efekt - jak sugeruje… » więcej 2015-10-14, godz. 16:51, Niedzielna Loża Radiowa Niedzielna Loża Radiowa 11 października 2015 - posłuchajcie! Zakończyły się posiedzenia Sejmu VII kadencji. Wraz z opolskimi politykami podsumujemy ostatnie cztery lata pracy posłów i senatorów. Przedstawimy najważniejsze ustawy i wydarzenia z minionej kadencji oraz podyskutujemy na temat aktualnej… » więcej 2015-10-13, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Zamiast walki wyborczej - wspólny pomysł na pracę w Sejmie Kontrkandydaci w wyborach do Sejmu wystąpili ze wspólnym pomysłem. Na konferencji prasowej Witold Zembaczyński z Nowoczesnej i Piotr Woźniak ze Zjednoczonej Lewicy zaproponowali, aby Agencja Nieruchomości Rolnych za złotówkę przekazywała… » więcej
32333435363738
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »