Wybory Parlamentarne 2015
Radio Opole » Wybory Parlamentarne 2015 » Wybory Parlamentarne 2015

Wybory Parlamentarne 2015

2015-10-25, 06:55 Autor: Aneta Skomorowska

Jak się dzieli mandaty w Sejmie i Senacie? [PORADNIK WYBORCZY]

(fot. Mariusz Materlik)
(fot. Mariusz Materlik)
Województwo opolskie obejmuje jeden okręg wyborczy w wyborach do Sejmu, w którym wybieramy 12 kandydatów. Nie oznacza to, że stawiamy 12 krzyżyków na karcie do głosowania. Możemy postawić tylko jeden znak "X" na karcie. Uwaga! Karta do głosowania jest zbroszurowana, wygląda jak książeczka formatu A4 i w całej tej broszurze stawiamy jeden znak "X" obok nazwiska kandydata, a nie obok nazwy komitetu wyborczego na spisie treści.
W wyborach 25 października wybieramy też trzech senatorów w trzech okręgach wyborczych, bo na tyle okręgów w wyborach do Senatu jest podzielone nasze województwo. Zachodnia część regionu to okręg nr 51, miasto Opole i powiat opolski to okręg nr 52, a wschodnia część regionu to okręg 53. W zależności od tego, w jakim okręgu wyborczym mieszkamy, taką będziemy mieli listę kandydatów na senatorów.

- W okręgu wyborczym nr 51 jest 6 kandydatów, w okręgu nr 52 jest 8 kandydatów, a w okręgu nr 53 jest 7 kandydatów. W każdym okręgu wybieramy jednego kandydata, stawiając znak "X" przy jednym nazwisku - mówi dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz. - Senatorem w każdym z okręgów zostanie ten kandydat, który zdobędzie największą liczbę głosów - dodaje.

Wybory do Sejmu to wybory proporcjonalne. Oznacza to, że najpierw jest ustalane, czy komitety uzyskały więcej niż 5 procent wszystkich oddanych głosów, czyli to, czy przekroczyły 5-procentowy próg wyborczy. Te, które próg wyborczy przekroczą, biorą udział w podziale mandatów w okręgu, czyli w naszym przypadku w województwie opolskim.

Z przekroczenia progu wyborczego zwolniona jest Mniejszość Niemiecka.

- To ustawowa zasada wprowadzona w ordynacji wyborczej i w Kodeksie wyborczym - wyjaśnia dyrektor opolskiej delegatury KBW. - Z progu wyborczego zwolnione są komitety nie tylko Mniejszości Niemieckiej, ale wszystkie komitety zarejestrowane przez mniejszość narodową. Ale i tak komitet MN niemieckiej musi zdobyć określoną liczbę głosów w naszym regionie, aby brać udział w podziale mandatów w okręgu - dodaje dyrektor Tkacz.

Komitet wyborczy Zjednoczona Lewica musi przekroczyć 8-procentowy próg wyborczy. Taki próg jest ustalony dla komitetów koalicyjnych, czyli założonych w porozumieniu kilku ugrupowań.
Poradnik wyborczy "Wybieraj świadomie"

Zobacz także

2015-10-15, godz. 12:14, Publicystyka w Radiu Opole Prof. Ryszard Knosala o nieistniejącym opolskim półksiężycu biedy, PiS-owskim powiecie brzeskim i swoich wystąpieniach w Senacie - Tak jak Polska wcale nie jest w ruinie, tak zachodnia część Opolszczyzny wcale nie jest półksiężycem biedy. To chwytliwe politycznie hasło, które nie ma jednak oparcia w żadnych badaniach - przekonywał w Loży Radiowej prof.Ryszard… » więcej 2015-10-15, godz. 12:11, Publicystyka w Radiu Opole Piotr Purul i Paweł Zygmunt o rozstaniu z Pawłem Kukizem, zaletach JOW-ów i o tym, że program komitetu JOW Bezpartyjni nie tylko JOW-ów dotyczy - Bezpartyjność jest dla nas równie ważna jak jednomandatowe okręgi wyborcze - mówili w Loży Radiowej Piotr Purul i Paweł Zygmunt, jedynka i dwójka opolskiej listy do Sejmu komitetu JOW Bezpartyjni. - To jeden z powodów, dla którego… » więcej 2015-10-15, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Baner jak nekrolog. Wyborcza wojna plakatowa w Nysie - Czuję się zagrożony, mój baner wyborczy przypomina nekrolog. Zgłosiłem sprawę organom ścigania - mówi Norbert Krajczy, kandydat do parlamentu z ramienia PSL. Tej nocy ktoś namalował czerwonym sprayem krzyż na jego twarzy i dopisał:… » więcej 2015-10-15, godz. 11:49, Publicystyka w Radiu Opole Sławomir Kłosowski poseł Prawa i Sprawiedliwości o tym czy jego partia, po wyborach, chce zlikwidować województwo opolskie? Sławomir Kłosowski przekonuje, że takich planów nikt poważny nie miał i nie ma. Dodaje, że musi tłumaczyć się z pytań, które nie mają związku z rzeczywistością, a nie ma prawa, które pozwoliłoby mu w trybie wyborczym zaskarżyć… » więcej 2015-10-15, godz. 11:41, Publicystyka w Radiu Opole Jacek Bezeg i Antoni Klusik KW "Grzegorza Brauna Szczęść Boże" Tym razem zaprosiliśmy kandydatów KW Wyborców Grzegorza Brauna 'Szczęść Boże!' Jacka Bezega i Antoniego Klusika. Rozmawialiśmy o programie wyborczym i o główne cele na jakie chcą zwrócić w kampanii. » więcej
30313233343536
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »