Radio Opole » Patronaty - polecamy
2023-06-09, 14:21 Autor: Radio Opole, oprac. Agnieszka Lubczańska

„Festiwalowe Radio Opole” - wystawa w MPP [ZDJĘCIA]

Wystawa Festiwalowe Radio Opole NCPP [fot. Jędrzej Łuczak]
Wystawa Festiwalowe Radio Opole NCPP [fot. Jędrzej Łuczak]
Wystawa Festiwalowe Radio Opole NCPP [fot. Jędrzej Łuczak]
Wystawa Festiwalowe Radio Opole NCPP [fot. Jędrzej Łuczak]
„Festiwalowe Radio Opole” to tytuł wystawy przygotowanej wspólnie przez Radio Opole i Muzeum Polskiej Piosenki. Wystawa jest elementem ekspozycji stałej i będzie udostępniona zwiedzającym do końca wakacji. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. archiwalne zdjęcia, sprzęt nagraniowy, taśmy z zapisami pierwszych festiwali oraz oryginalne dokumenty jury z lat 60. Wystawa jest efektem porozumienia o współpracy podpisanego przez obie instytucje.
Radio Opole towarzyszy Krajowemu Festiwalowi Polskiej Piosenki od samego początku. Jednym z jurorów pierwszego festiwalu był muzyk i redaktor Edward Spyrka, wieloletni kierownik redakcji muzycznej Radia Opole. W 1966 r. otrzymał on nagrodę w kategorii - debiut kompozytorski, za wyśpiewaną przez Siostry Panas piosenkę „Jest jak jest”. Był również dyrygentem i kierownikiem muzycznym festiwali w latach 70. Prowadzony przez Edwarda Spyrkę Zespół Rozrywkowy Rozgłośni Opolskiej Polskiego Radia wielokrotnie towarzyszył wykonawcom na scenie jako zespół akompaniujący.

Radio Opole angażowało się też mocno w techniczną i logistyczną obsługę KFPP. W ówczesnej siedzibie radia przy ul. Piastowskiej w Opolu, mieściło się biuro festiwalu. Opolska rozgłośnia była świetnie wyposażona, dlatego sprzęt nagłaśniających i nagraniowy często był użyczany na potrzeby koncertów festiwalowych. Na wystawie zaprezentowano m.in. efekty gitarowe stosowane przez SBB, a także unikatowe magnetofony i mikrofony.

Radio Opole okazało się też kluczową instytucją archiwizującą święto polskiej piosenki. W zbiorach radiowych znajdują się setki oryginalnych taśm z nagraniami wszystkich historycznych koncertów. Kilka z nich można zobaczyć na wystawie w Muzeum Polskiej Piosenki.

Otwarta wystawa radiowych pamiątek festiwalowych jest owocem porozumienia o współpracy podpisanego w lutym 2023 r. przez Radio Opole i Muzeum Polskiej Piosenki. Strony zobowiązały się przygotować wystawę tematyczną oraz wspierać wzajemnie promocję oferty.

- Chcemy zaprezentować udział Radia Opole w organizacji KFPP, to, co robiliśmy przez ostatnie 60 lat - mówi Piotr Wojtowicz, prezes Radia Opole. - Uważam, że musimy się pokazać, szczególnie w takim miejscu, jakim jest Muzeum Polskiej Piosenki. Radio Opole współorganizowało ten festiwal nie tylko od strony artystycznej, ale także od strony technicznej.

- Zależy nam, żeby pokazać, że Radio Opole i nasi starsi pracownicy dokonali rzeczy wielkich, jeżeli chodzi o muzykę i kulturę Polski. Bo uczestniczyliśmy w jednym z takich wydarzeń, które trwa już 60 lat - dodaje prezes Radio Opole Piotr Wojtowicz.

Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu podkreśla, że obie instytucje są sobie bliskie (Radio Opole ma swoją siedzibę kilkadziesiąt metrów od opolskiego amfiteatru).

- Obiecaliśmy sobie pomóc, wymieniać się różnymi materiałami i wiedzą, bo myślę, że nikt nie ma takiego bogactwa, jakie znajduje się w Radiu Opole. Dzięki temu ludzie mogą poczuć klimat tamtych czasów – dodaje Jarosław Wasik.

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu działa od 2007 r., jako samorządowa instytucja kultury miasta Opole. Gromadzi, kataloguje, konserwuje i udostępnia zbiory dotyczące polskiej piosenki. Muzeum w opolskim amfiteatrze jest otwarte w godz. od 10:00 do 18:00 codziennie, oprócz poniedziałków.

O wydarzeniu w audycji Dawida Rajwy opowiadał Tomasz Bazan, zastępca dyrektora programu Radia Opole - rozmowa jest do posłuchania poniżej.
Z Tomaszem Bazanem rozmawia Dawid Rajwa (1)
Z Tomaszem Bazanem rozmawia Dawid Rajwa (2)

Patronaty - polecamy

2023-09-22, godz. 14:10 Głuchołaski Bieg Górski startuje już w sobotę Już w najbliższą sobotę (23.09) wystartuje II Głuchołaski Bieg Górski. Biegi odbędą się na trzech dystansach: 5, 10 i 15 km. Start i meta zlokalizowane… » więcej 2023-09-21, godz. 12:25 O samorządzie i priorytetach dla rozwoju Opolszczyzny - Forum Rozwoju Regionalnego już 28 września Przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, ale też biznesu i nauki wezmą udział w spotkaniu, które odbędzie się w czwartek 28 września w Opolu… » więcej 2023-09-21, godz. 11:21 Piotr Rubik z oratorium w niedzielę na nyskim Rynku Uroczystą Galę Konkursu 'Społeczna Krucjata Miłości - błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego zakończy w najbliższą niedzielę (23.09) na Rynku… » więcej 2023-09-21, godz. 10:48 III Festiwal Polskiej Piosenki Kryształowy Kamerton Festiwal Polskiej Piosenki „Kryształowy Kamerton” to wydarzenie, które pierwszy raz odbyło się 3 lata temu. Jest konkursem dla twórców piosenki oraz… » więcej 2023-09-20, godz. 16:02 Wyjątkowy koncert Blue Café został przeniesiony na 27 listopada Klimatyczny jazzowy wieczór szykuje się już w najbliższy poniedziałek (25.09) w Filharmonii Opolskiej. Z koncertem Blue Cafe Jazz Night wystąpi w Opolu z… » więcej 2023-09-20, godz. 10:54 Czy człowiek może decydować o momencie swojej śmierci? W Teatrze im. J.Kochanowskiego spektakl o tym już od piąt… Kto powinien decydować o naszym życiu? Prawo? Postęp medycyny? Sądy? Kościół? My sami? Czy jesteśmy wystarczająco odpowiedzialni, aby podejmować nieodwracalne… » więcej 2023-09-19, godz. 15:30 „Nasz Mundial” w Lewinie Brzeskim już w środę Turniej piłki nożnej „Nasz Mundial” to wydarzenie, na które zaprasza w najbliższa środę (20.09) Stowarzyszenie Przyjaciół i Osób Niepełnosprawnych… » więcej 2023-09-19, godz. 15:04 Gala konkursu Opolska Nagroda Jakości Już w najbliższy piątek (22.09) poznamy tegorocznych laureatów XX edycji konkursu Opolska Nagroda Jakości. Gala rozpocznie się o godz. 18:00 w auli Państwowej… » więcej 2023-09-18, godz. 15:25 XVII Nyski Festiwal Nauki od środy do czwartku w PANS w Nysie To gratka dla wszystkich zafascynowanych ciekawostkami naukowymi. Już po raz 17. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie zaprezentuje swój potencjał w… » więcej 2023-09-18, godz. 14:51 Naucz się malarstwa w Muzeum Śląska Opolskiego Jeśli ktoś chciałby rozpocząć swoją przygodę z malarstwem, to propozycja dla niego! W Muzeum Śląska Opolskiego ruszają zajęcia z cyklu warsztatów malarstwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »