W sytuacji braku polityka partii rządzącej, dyskusja była nieco jednostronna. Politycy opozycji zgodnie ocenili obniżenie wieku emerytalnego jako decyzję nieodpowiedzialną z punktu widzenia stabilności finansów państwa. Piotr Wach z Nowoczesnej nazwał ją najbardziej populistycznym z pomysłów PiS i stwierdził, że nie chodzi o obniżkę wieku emerytalnego, ale - o "obniżkę świadczeń emerytalnych". Poseł formacji Kukiz '15 Paweł Grabowski głosował co prawda za projektem PiS, ale - jak tłumaczył - zrobił to, by zainicjować dyskusję o rodzimym systemie emerytalnym. - Ten system, tak jak Elvis Presley i Włodzimierz Lenin, jest trupem - stwierdził Grabowski.
Mniej emocji wzbudził temat renowacji Góry Św. Anny. Politycy zgodnie dziwili się, że projekt tak ważny i tak bliski politycznie rządzącej dziś ekipie, nie może znaleźć źródeł dofinansowania. Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej, który brał udział w roboczym spotkaniu w resorcie kultury, stwierdził, że projekt dotyczący amfiteatru i Pomnika Czynu Powstańczego nie przeszedł, bo obejmował za dużo elementów infrastruktury. Poseł Grabowski skomentował, że takie myślenie pokazuje, że coś w naszym kraju nie działa, skoro każdy resort dba tylko o swoje podwórko: kultura tylko o pomniki, ale już nie o drogi dojazdowe do tych pomników.
W trzeciej części programu - nadawanej przez internet i w technologii DAB+ rozmawialiśmy o prawach Niemców w Polsce i Polaków w Niemczech. Goście programu raczej zgodnie stwierdzili, że o ile Niemcy w Polsce mają status mniejszości narodowej, to Polonia w Niemczech składa się z emigrantów i tym samym nie może być traktowana jako mniejszość. Grzegorz Sawicki z PSL stwierdził jednak, że można tu mówić o wyraźnej asymetrii, z którą należałoby coś zrobić. Poseł Galla przypomniał, że pracuje nad tym od sześciu lat tak zwany polsko-niemiecki okrągły stół.
Gośćmi Marka Świercza byli Ryszard Galla (MN), Piotr Wach (.Nowoczesna), Paweł Grabowski (Kukiz '15), Grzegorz Sawicki (PSL) i Szymon Ogłaza (PO).