Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Start w eurowyborach to ucieczka przed odpowiedzialnością…
2024-05-05, 13:21 Autor: Daniel Klimczak

Start w eurowyborach to ucieczka przed odpowiedzialnością karną lub polityczną? Niedzielna Loża Radiowa - 05.05.2024

Start w eurowyborach to ucieczka przed odpowiedzialnością karną lub polityczną?
40 komitetów wystartuje w bitwie o Parlament Europejski. 2 maja zakończyła się rejestracja list kandydatów. Wśród kandydatów znajdują się nazwiska osób kojarzonych przez opinię publiczną z działalności, która nie u wszystkich wzbudza zachwyt. Niewykluczone, że część z nich może wkrótce usłyszeć co najmniej prokuratorskie zarzuty. Jedną z takich osób jest były prezes Orlenu Daniel Obajtek będący „jedynką” PiS-u na Podkarpaciu. Liderem listy tej samej partii w województwie lubelskim jest natomiast były szef CBA Mariusz Kamiński, a jego były zastępca Maciej Wąsik trafił na szczyt listy w okręgu obejmującym Podlasie oraz Warmię i Mazury. Po drugiej stronie także nie brakuje osób, których działalność kojarzona jest także z niepopularnymi decyzjami.
To między innymi obecny minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz - jedynka Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 10. Polityk, któremu jego oponenci zarzucają między innymi doprowadzenie do chaosu związanego z finansowaniem mediów publicznych. Na listach KO jest też Borys Budka - minister aktywów państwowych, krytykowany w ostatnim czasie chociażby za brak zdecydowanych działań związanych z zapowiadanymi audytami w spółkach skarbu państwa.

Czy Europarlament nie stał się bezpieczną przystanią dla osób którym grozi odpowiedzialność karna, a mandat eurodeputowanego zapewni im immunitet. Z drugiej strony - czy nie jest to próba uniknięcia odpowiedzialności politycznej poprzez wysłanie do Brukseli tych, którzy mogą osłabiać notowania swoich partii nierealizowaniem swoich zapowiedzi lub realizowaniem ich w sposób niezbyt elegancki z punktu widzenia znacznej części społeczeństwa?

O to pytaliśmy w niedzielę naszych gości. Wśród poruszanych wątków był też problem związany z niską frekwencją w eurowyborach na Opolszczyźnie.

W programie udział wzięli:

- Kacper Kunstler - Polskie Stronnictwo Ludowe
- Szymon Godyla - Nowoczesna (radny sejmiku województwa)

- Marta Czech - Konfederacja
- Jacek Żarowski - Prawo i Sprawiedliwość (radny-elekt powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego)
- Kamil Kaflowski - Suwerenna Polska

Zobacz także

2024-07-07, godz. 13:00 O stosunkach polsko-niemieckich i polsko-ukraińskich w Niedzielnej Loży Radiowej (07.07) Po sześciu latach przerwy odbyły się w Warszawie konsultacje międzyrządowe niemiecko-polskie. Po ich zakończeniu opublikowano liczący około 40 stron protokół… » więcej 2024-06-30, godz. 12:13 Nowa wizja CPK i wielki powrót Ursuli von der Leyen. Niedzielna Loża Radiowa (30.06.2024) Rząd przedstawił swoją wizję CPK. Jak mówią jej autorzy: "urealnioną" wobec zamierzeń poprzedników. Zmiana dotyczy m.in. przebiegu budowanych w ramach… » więcej 2024-06-23, godz. 12:15 800+ i dodatkowe emerytury znikną przez procedurę nadmiernego długu? Jaka przyszłość czeka małe partie? Niedzielna… Janusz Kowalski opuszcza Suwerenną Polskę. W jednym z programów polityk, pytany o powody tej decyzji, dał do zrozumienia, że nie ma porozumienia między nim… » więcej 2024-06-16, godz. 11:28 Krajobraz po wyborczej bitwie i sytuacja na granicy - Niedzielna Loża Radiowa 16.06.2024 W Niedzielnej Loży Radiowej z opolskimi przedstawicielami środowisk politycznych spotkaliśmy się po raz pierwszy po wyborach do Parlamentu Europejskiego, by… » więcej 2024-06-02, godz. 12:48 Debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego w Niedzielnej Loży Radiowej (02.06.2024) Już za tydzień Polacy - po raz piąty - pójdą do urn by wybrać swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Do obsadzenia są 52 mandaty w 13 okręgach… » więcej 2024-05-26, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (26.05) o komisjach śledczych, Funduszu Sprawiedliwości i Trybunale Stanu " Na kary trzeba poczekać, bo od karania są prokuratura i sąd, a nie politycy; politycy i partie nie będą decydowały o tym, kto idzie do więzienia" - powiedział… » więcej 2024-05-19, godz. 13:00 Bezpieczeństwo polityków po zamachu na premiera Słowacji i pakt migracyjny w Niedzielnej Loży Radiowej Mimo sprzeciwu Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Malty, Rada Unii Europejskiej przyjęła w tym tygodniu pakt migracyjny. Największe kontrowersje wzbudza w… » więcej 2024-05-12, godz. 12:25 Ucieczka sędziego Tomasza Sz. na Białoruś godzi w bezpieczeństwo państwa? Niedzielna Loża Radiowa 12.05.2024 W tym tygodniu przedstawiciele partii politycznych skupili się na dwóch tematach: aferze szpiegowskiej i rekonstukcji rządu. Ucieczka sędziego Tomasza Sz… » więcej 2024-04-28, godz. 11:59 CBA zbyt polityczne, a obecność w UE zdecydowanie korzystna dla Polski? Niedzielna Loża Radiowa (28.04.2024) Rząd przygotował projekt likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Zgodnie z założeniami, zadania CBA ma przejąć nowa jednostka w policji - Centralne… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »