Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu…
2023-11-19, 13:15 Autor: Daniel Klimczak

Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu sejmu i emocjach na sali plenarnej

Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu sejmu i emocjach na sali plenarnej
Pierwsze posiedzenie sejmu i związane z nim emocje były głównymi tematami dzisiejszej (19.11.2023) Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole. W trakcie debaty opolscy politycy komentowali także pierwsze, wciąż nieoficjalne doniesienia na temat możliwego kształtu przyszłego rządu.
Na początku mijającego tygodnia sejm i senat zebrały się między innymi po to, żeby ustalić nowe prezydium. Nie zabrakło oczywiście zgrzytów. Zjednoczona Prawica pozostała bez swojego człowieka zarówno w prezydium sejmu, jak i senatu. Kandydatury Elżbiety Witek oraz Marka Pęka nie uzyskały poparcia wystarczającej liczby posłów i senatorów. Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami chętnie podkreślają, że w ten sposób bez reprezentacji w prezydium obu izb zostało ponad 7 milionów wyborców. Z drugiej strony mamy deklaracje, że miejsce na przedstawiciela tych formacji będzie czekać tak długo, aż znajdzie się kandydat, który zyska wystarczająco silne poparcie. Mówił o tym między innymi nowy marszałek sejmu Szymon Hołownia w swoim orędziu do narodu. Jeśli chodzi o senat, podobne zapewnienie usłyszeliśmy w czwartkowej (16.11) porannej rozmowie Radia Opole od senatora Tadeusza Jarmuziewicza. W niektórych głowach zapewne rodzą się jednak pytania, czy dotychczasowa opozycja, która przecież przez ostatnie miesiące nawoływała do zgody i zacierania podziałów, powinna zaczynać kadencję od pokazywania w taki sposób swoim poprzednikom, kto ma teraz większość?

To jednak niejedyne kontrowersje związane z pierwszym posiedzeniem nowego sejmu. Spore emocje wzbudziło między innymi wystąpienie Zbigniewa Ziobry, przy którym część parlamentarzystów zachowywała się niczym kibice na stadionowej "żylecie". Minister nie pozostawał dłużny, porównując swoich oponentów do pewnego instrumentu muzycznego. Takich obrazków mogliśmy oglądać więcej. Gości w studiu zapytaliśmy zatem czy parlament to miejsce na takie właśnie sceny? Czy posłowie - mówiąc językiem młodzieży - nie "odjechali za bardzo"?

W debacie uczestniczyli:

- Wojciech Komarzyński - Prawo i Sprawiedliwość
- Elżbieta Słodkowska - Suwerenna Polska
- Longin Bartnik - Konfederacja
- Piotr Woźniak - Lewica
- Piotr Sitnik - Polska 2050
- Robert Węgrzyn - Platforma Obywatelska

Zobacz także

2023-12-03, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o "Aferze wiatrakowej", zmianach komisji mającej badać rosyjskie wpływy i współpracy z nowym… Miało być dobrze, a wyszło tak sobie - przynajmniej wizerunkowo. Nowy sejm nie zakończył jeszcze formalnie pierwszego posiedzenia, a już doczekał się czegoś… » więcej 2023-11-26, godz. 13:30 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych i wymiarze sprawiedliwości We wtorek (28.11) w parlamencie rozpoczną się prace nad powołaniem trzech komisji śledczych. Zajmą się one tak zwaną aferą wizową, kwestią wyborów korespondencyjnych… » więcej 2023-11-19, godz. 13:15 Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu sejmu i emocjach na sali plenarnej Pierwsze posiedzenie sejmu i związane z nim emocje były głównymi tematami dzisiejszej (19.11.2023) Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole. W trakcie debaty… » więcej 2023-11-12, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa w przeddzień posiedzenia nowego Sejmu Jesteśmy w przededniu otwierającego posiedzenia nowego Sejmu. Jaka to będzie kadencja? Co z misją Mateusza Morawieckiego? Jak ułoży się kohabitacja z prezydentem?… » więcej 2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej 2023-10-29, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta i zmianach traktatów UE Pierwszym tematem, na który dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej (29.10)było powstawanie nowego rządu. – Mamy dwie grupy polityczne, które… » więcej 2023-10-22, godz. 12:38 Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu "kolorowej koalicji" oraz prawdopodobnego powrotu do koabitacji najwyższych… Znamy już wynik wyborów parlamentarnych, jednak wciąż nie wiemy, kiedy i w jakim kształcie zostanie powołany nowy rząd. Choć arytmetyka nie daje PiS-owi… » więcej 2023-10-01, godz. 12:16 Niedzielna Loża Radiowa o cenach paliw, przedwyborczej mobilizacji i przywróceniu czasowych kontroli na granicy z Ni… Mimo, iż ropa osiąga obecnie najwyższe ceny w tym roku, dolar umacnia się względem złotówki, a do tego przestał obowiązywać niższy VAT na paliwa, 2… » więcej 2023-09-24, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa o Ukrainie i agresji w życiu politycznym Sprawa kryzysu w relacjach polsko-ukraińskich była głównym tematem niedzielnej dyskusji opolskich polityków, którzy zastanawiali się m.in. co go spowodowało… » więcej 2023-09-17, godz. 13:11 Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »